Jdi na obsah Jdi na menu

Čítajúc a zamýšľajúc sa

Rubriky

Sociológia migrácie

Příspěvků: 9

Masmédia

Příspěvků: 1

Z ulice

Příspěvků: 3

Sociológia

Příspěvků: 2

Múdroslovie

Příspěvků: 3

Ekumenizmus

Příspěvků: 2

Zasmejme sa

Příspěvků: 2

Příspěvky

Byť alebo byť obdivovaný

23. 2. 2016

http://www.cataniaperte.com/teatro/articoli/amleto.jpgProblém zla spočíva v tom že nie je ho možné vidieť. Môžeme vidieť len tragické následky takéhoto konania. Ešte tvrdším poznaním je to, že často tieto následky nepociťuje ten, ktorý toto zlo koná. Často sú to nevinní ľudia, ktorí sú následne vystavení tomuto zlu. Mnohí filozofi a teológovia sa snažili zadefinovať, čo je to zlo. Naposledy sol čítal myšlienku od známeho ruského imigranta, esejistu, básnika a laureata Nobelovej cena Josepha Brodského: “Zlo sa zakoreňuje vtedy, keď sa človek začína považovať za lepšieho, ako je ten druhý.”

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 3

Pastier

22. 2. 2016

img_1783.jpgPravidelne sa chodievam prejsť do blízkeho Parku Caffarella. Je to časť zóny, stredom ktorej sa tiahne známa staroveká rímska cesta Via Appia antica. Rimania ju nazývajú regina viarum (kráľovná ciest). Jej stavba začala v 4 st. pred Kristom a tiahla sa až do prístavu v juhotalianskom Brindisi. Hodinka strávená v tomto parku mi v rímskom zhone pripomenie, kým som. Zvlášť keď natrafím na pastiera s ovcami.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Imigrácia a európsky kresťan

7. 9. 2015

http://www.orderofmalta.int/wp-content/uploads/2013/05/syrian-reKaždá farnosť, každá rehoľná komunita, každý kláštor, každé pútnické sanktuárium v Európe nech prijme jednu rodinu, počnúc mojou Rímskou diecézou”, tieto slová zazneli 6. septembra na námestí sv. Petra v Ríme z úst Svätého Otca. Zaznievajú ako protiklad k postoju krajín V4, ktoré odmietajú akékoľvek kvóty pre prijatie imigrantov. Pápež hovorí o jasnej kvóte pre ich prijatie.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Príležitosť

3. 8. 2015

http://img.tyt.by/p/0a/b/11_52_otel_ekspress_5.jpgJe obdivuhodné sledovať pohotovosť niektorých osôb v situáciách, kedy treba pomôcť, vyriešiť niečo, urobiť. Majú v sebe vybudovanú pripravenosť, ktorá ich vedie k všímavosti a zároveň otázke: „Čím ja môžem pomôcť? Čo môžem urobiť v danej chvíli? Ako môžem priložiť ruku k dielu?“ Čosi ich pohýna k opravdivej zaangažovanosti bez očakávania nejakej náhrady. Robia to s radosťou a nevšednou horlivosťou.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Práca ženy

29. 7. 2015

http://www.vitadamamma.com/wp-content/uploads/2014/02/stayathome

Psychológia nás učí, že ženy na rozdiel mužov dokážu robiť mnoho vecí naraz. Dokážu žehliť; nezabudnúť pritom skontrolovať hrniec, v ktorom sa varí polievka; mať pod dohľadom hrajúce sa dieťa; byť pripravená dať prať novú várku, keď skončí práčka nastavený program… Muž sa bude len čudovať, ako to jedna žena zvláda. Aktivizmus patrí do vybavenosti mnohých alebo dokonca všetkých žien.

 
 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Právo nenarodiť sa

13. 3. 2015

http://16days.thepixelproject.net/wp-content/uploads/2012/11/HumPotrat ako právo je diametrálne odlišná skutočnosť ako potrat ako skutok. Mnohé ženy išli na slobodný potrat za rozličných extrémnych a beznádejných situácií. Muži, ktorí boli pri zrode tohto nového života, sa rozličnými spôsobmi zbavili zodpovednosti a nechali ženu v stave samoty a beznádeje. Ale teraz je to iné.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 1

Čo si myslia Slováci

8. 3. 2015

http://4.bp.blogspot.com/--eSG6AQ2NlU/TsWJSkMjnBI/AAAAAAAACrs/6lZnáma bieloruská spisovateľka Svetlana Aleksievic vo svojej knihe “Čas druhej ruky” napísala, že ak chce človek pochopiť stav vecí v Rusku a postkomunistických krajinách, nestačí sa zamerať na manifestácie na námestí, nestačí čítať noviny alebo sledovať televíziu. Je potrebné vstúpiť do domov a bytov, a hlavne vstúpiť do kuchýň.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 3