Jdi na obsah Jdi na menu

Čo oslavovať?

21. 2. 2015

http://www.mentelocale.it/images/articoli/full/36830-1.jpgV súčasnosti sa rozmohli oslavy, a to nehovorím len uplynulých fašiangových zábavách a plesoch. Hovorím o oslavách rôznych osobných udalostí - kedy sa nám niečo podarilo uzavrieť a teraz môžeme začať nový úsek života. Môžu to byť udalosti, ktoré sa dotýkajú tak života v spoločnosti ako aj náboženskej komunity. Napríklad svadba, prvé sv. prijímanie ale aj promócie, odchod na dôchodok…

Aj mýtnik Lévi v dnešnom evanjeliu, potom ako prijal pozvanie k zmene života sa rozhodol pre Ježiša, jeho učeníkov ale aj svojich doterajších známych pripraviť hostinu. Obrátil sa k novému životu a rozhodol sa nasledovať Krista. Táto hostina je symbolom “sily a veľkosti obrátenia”. Slovíčko, ktoré v dnešnom svete neradi počúvame.

Viditeľným aspektom prvotných kresťanov, potom ako prijali dar vykúpenia realizovaný Kristom na kríži, bola Metanoia. Teda nutnosť neustálej konverzie, zmeny zmýšľania a života. Každý deň bol pre nich príležitosťou k obráteniu, ktoré sa zjednocuje so slávením Eucharistie (Pamiatka na Pánovu smrť a zmŕtvychvstanie) a vzájomnej pomoci (Agape po Eucharistii). Skúsme obnoviť prežívanie prvotných kresťanov túto potrebu neustálej metanoie. Objavovať, že uznanie hriechov a rozhodnutie napraviť sa je jednou z najradostnejších udalostí nášho života. Nesmie nás odradiť ani to, že sa spovedáme stále s tých istých hriechov, alebo že nevidíme pokrok v živote. Samotná skutočnosť, že môžem vstať po toľkých neúspešných pokusov, je radostná udalosť život v Bohu.

 

Lk 5,27-32: Ježiš videl na mýtnici sedieť mýtnika menom Léviho a povedal mu: „Poď za mnou!“ On vstal, opustil všetko a išiel za ním. Lévi mu urobil vo svojom dome veľkú hostinu. A bol tam veľký zástup mýtnikov a iných, ktorí s nimi stolovali. Farizeji a ich zákonníci šomrali a hovorili jeho učeníkom: „Prečo jete a pijete s mýtnikmi a hriešnikmi?“ Odpovedal im Ježiš: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov, aby sa kajali.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 23. 2. 2015 15:43)

Nechcem byť príliš pesimista, aj keď s ami to nedarí.
Aj v tomto prípade ma hneď napadlo: Titanik sa potápa, ale na hlavnej palube stále hrá hudba.
Na koniec aj vo Viedni svojho času už boli Turci pred bránami a tancovačky boli na dennom poriadkui, takže v histórii je na to veľa príkladov.
A v súčasnosti sa "zábava" a "užívanie si" stali doslova hlavnými heslami životného štýlu, skoro akoby zmyslom života - takže v tomto zmysle som pesimista, respektíve dobre informovaný optimista a očakávam krach, nie uáver tancovačky, ale krach zabávajúcej sa spoločnosti, ktorá pozabudla na to, že jej existencia nie je založená na zábave, a že to ani nie jej hlavným poslaním.