Jdi na obsah Jdi na menu

Objaviť človeka

17. 2. 2018

http://www.iltempo.it/resizer/670/-1/false/20150808/export.1.145Pred časom som čítal jednu myšlienku, v ktorej autor tvrdil, že “hriech nezjavuje nič o človeku; nehovorí nič o tom, kto človek naozaj je.” Zaujímavé konštatovanie, v ktorom je veľa pravdy. Pretože, podstata človeka súvisí skôr s jeho možnosťami; s tým, čím sa môže stať. So zárodkami života, ktoré sú v ňom prítomné. Či sa s tým zhodujem alebo nie, takéto uvažovanie je v línii toho, čo Ježiš prináša v dnešnom evanjeliu.

Jeho slová sa zrodia po výčitkách zákonníkov a farizejov: “Prečo jete a pijete s mýtnikmi a hriešnikmi?” Teda, ako je možné, že Ježiš a jeho učeníci sa stretávajú s hriešnikmi? Ježiš odpovie známou vetou: "Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí.” Pokračujúc: "Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov.” Je teda v línii prorokov, ktorých Boh posiela s jasným poslaním - volať hriešnikov k pokániu. Pochopiť a obnoviť svoj život, priviesť na svetlo života to dobro, ktoré Boh zasial do ich srdca pri stvorení.

Je jasné, že Ježišov pohľad je pohľadom možnosti. Chce vyviesť na povrch to dobré, čo sa nachádza v človeku. Nemá problém si sadnúť k stolu s každým, i s tým najväčším hriešnikom, pretože aj ten je povolaný k obráteniu. Teda k nájdeniu svojho miesta medzi tými, ktorí živia vo svojom živote túžbu milovať. Preto jedine dobro, ktoré človek koná, zjavuje pravdu o ňom - že každý človek je milovaný a hľadaný Bohom. Preto Kristus odpúšťa, vidí v nás záhradu plnú semien a cibuliek kvetov, ktoré chcú rásť a kvitnúť. Treba ich len polievať.

 

Lk 5,27-32: Ježiš videl na mýtnici sedieť mýtnika menom Léviho a povedal mu: „Poď za mnou!“ On vstal, opustil všetko a išiel za ním. Lévi mu urobil vo svojom dome veľkú hostinu. A bol tam veľký zástup mýtnikov a iných, ktorí s nimi stolovali. Farizeji a ich zákonníci šomrali a hovorili jeho učeníkom: „Prečo jete a pijete s mýtnikmi a hriešnikmi?“ Odpovedal im Ježiš: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov, aby sa kajali.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář