Jdi na obsah Jdi na menu

Dokonalosť

24. 2. 2018

https://hellodoktor.com/wp-content/uploads/2017/05/OCD.jpgOd svojho narodenia sme vedení rodičmi, vychovávateľmi, pedagógmi i spoločnosťou k zdokonaľovaniu. Cez telesnú výchovu, gymnastiku či šport zdokonaľujeme naše telo; cez školu, krúžky a návštevy nových miest našu myseľ; cez modlitbu, čítanie Biblie a sviatosti nášho ducha. Niektorým sa to darí viac, niektorým menej. Predsa, dokonalosť sa stáva hnacím motorom a motívom mnohých aktivít.

Ježiš postupne predstavuje niektoré antitézy, ktoré sú viditeľné v snahe priblížiť sa k Bohu. Ide o snahu dosiahnuť dokonalosť. Na záver tejto reči, aj on sám, pozýva svojich učeníkov: "Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.” Čo myslí týmto slovom temimut (dokonalosť). Nejde o nejakú ontologickú alebo morálnu vlastnosť, ako ju chápeme v Západnej kultúre, a ktorú je človek neschopný dosiahnuť.

Jeho vysvetlenie Otcovej dokonalosti nám pomôže pochopiť semitský koncept dokonalosti: "on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých”. Nerozlišuje ľudí, t.j. jeho dokonalosť spočíva v neoddeľovaní, netriedení. Práve naopak, jeho túžbou je vytvárať jednotu a harmóniu. Priviesť do košiara každú stratenú a zatúlanú ovečku. Nezabudnime, že aj my máme túto schopnosť budovania jednoty - volá sa odpúšťajúca láska.

 

Mt 5,43-48: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář