Jdi na obsah Jdi na menu

Trvalé znamenie

21. 2. 2018

sudca.jpgDokazovanie a potvrdzovanie sa stali súčasťou každodennosti. V kuktúre neustálych zmien a posunov, nikto sa nebude čudovať, keď takáto požiadavka vyjde od človeka alebo skupiny ľudí. Očakávame, že na strane ponúkajúcej osoby alebo skupiny bude predložený dôkaz pravdivosti alebo dôveryhodnosti tej-danej požiadavky. Do takéhoto spôsobu uvažovania, sa zdajú Ježišove slová, z dnešného evanjelia, zvláštne a nepochopiteľné. Ale majú svoju opodstatnenosť.

K Ježišovi prichádzajú zástupy. Mnohí z nich, aby videli znamenia jeho moci, ktoré potvrdzujú jeho identitu. Na ich adresu prichádzajú tvrdé slová: “Toto pokolenie je zlé pokolenie. Žiada znamenie, ale znamenie nedostane…” Avšak, Ježiš toto radikálne rozhodnutie následne poopravuje: “iba ak znamenie Jonášovo…” Teda znamenie obrátenia celého mesta Ninive. Obraz toho, čo spôsobí prijatá Božia výzva k obráteniu.

Dnešné evanjelium nás tak pozýva k dvom skutočnostiam. V prvom rade nás privádza k otázke: Aké sú naše očakávania voči Božej moci a čo je v pozadí týchto očakávaní? Problémom takéhoto postoja je, že človek sa v tom okamihu stávam sudcom. Ten, kto si uzurpuje uznať alebo neuznať oprávnenosť Božej moci. A druhá, aby sme otvorili oči a vnímali tajomstvo obrátenia ľudí okolo nás. Koľko je tých, ktorí zmenili svoj život a zamerali ho na konanie dobra. Možno len v maličkostiach, ale už urobil prvý krôčik. Teda, vnímať ako Božia milosť už teraz pôsobí okolo nás. Povzbudení obrátením iných, aj my, svojím vlastným konaním, sa môžeme stávať znamením Božej moci v dnešnej spoločnosti. Ono zostane trvalým znamením Božej moci.

 

Lk 11, 29-32: Keď sa schádzali zástupy, začal Ježiš hovoriť: „Toto pokolenie je zlé pokolenie. Žiada znamenie, ale znamenie nedostane, iba ak znamenie Jonášovo. Lebo ako bol Jonáš znamením pre Ninivčanov, tak bude aj Syn človeka pre toto pokolenie. Kráľovná z juhu vystúpi na súde proti mužom tohto pokolenia a odsúdi ich; lebo ona z končín zeme prišla počúvať Šalamúnovu múdrosť a tu je niekto väčší ako Šalamún. Mužovia z Ninive vystúpia na súde proti tomuto pokoleniu a odsúdia ho; lebo oni sa kajali na Jonášovo kázanie a tu je predsa niekto väčší ako Jonáš.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář