Jdi na obsah Jdi na menu

Kto som?

22. 2. 2018

4ab2acdc-0d65-4b70-ba8d-bfd664250b38.jpegRád sa prechádzam po meste Rím a pozorujem život okolo seba (aj ho fotografujem). Pozorovať ľudí - mladých, dospelých, starších - ktorí hľadajú nové skúsenosti. Za týmto hľadaním vidím hlad - túžbu poznania vlastnej identity. Odpoveď na otázku: Kto som? Ide o otázku generácie, ktorá stratila prirodzené väzby s realitou a spoločnosťou. Vidieť, poznať a skúsiť nový spôsob im môže pomôcť odhaliť ten vlastný.

Dnešné evanjelium prináša Ježišovu otázku: “A za koho ma pokladáte vy?” Otázka, v ktorej “Ja som” (Boh) pokorne žiada učeníkov: “Kto som ja?” Nie je to otázka roztržitého a strateného, ktorý chce nájsť svoju vlastnú identitu, svoj vlastný životný priestor. Nie je ani otázka zvedavosti, s ktorou sa usiluje odhaliť, čo si ľudia myslia o ňom. Je to otázka, ktorou Ježiš pozýva učeníkov odhaliť jeho pravú identitu.

Kresťanstvo nie je ideológia, ani doktrína či morálka. Kresťanstvo je životne dôležitý priestor vzťahov. Toho vertikálneho - t.j. medzi človekom a Bohom - v ktorom kresťan odhaľuje svoje synovstvo voči Stvoriteľovi. A horizontálneho - t.j.medzi ľuďmi - v ktorom objavuje rovnosť a bratstvo medzi ľuďmi, že každý človek je môj brat a sestra, aj keď viac alebo menej sympatický či priateľský. Teda Ježišova otázka: "A za koho ma pokladáte vy?” je otázkou, ktorá nám môže pomôcť spoznať náš životný priestor, našu identitu a naše vzťahy.

 

Mt 16,13-19: Keď Ježiš prišiel do okolia Cézarey Filipovej, pýtal sa svojich učeníkov: „Za koho pokladajú ľudia Syna človeka?“ Oni vraveli: „Jedni za Jána Krstiteľa, iní za Eliáša a iní za Jeremiáša alebo za jedného z prorokov.“ „A za koho ma pokladáte vy?“, opýtal sa ich. Odpovedal Šimon Peter: „Ty si Mesiáš, Syn živého Boha.“ Ježiš mu povedal: „Blahoslavený si, Šimon, syn Jonášov, lebo ti to nezjavilo telo a krv, ale môj Otec, ktorý je na nebesiach. A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář