Jdi na obsah Jdi na menu

Neúnavnosť

6. 4. 2018

6174f5fd-093c-4308-81ec-ff3cbb33f67e.jpegVčera som sa prechádzal po Correrovom múzeu v Benátkach a v jednej sále som našiel na stenu pripevnenú oltárnu dosku. Jeden zo zobrazených výjavov bol práve ten, ktorý nám prináša dnešné evanjelium. Ježiš drží v rukách chlieb a rybu. Čaká na prichádzajúcich učeníkov na brehu.

Podľa evanjelistu Jána, je to už po tretí krát, čo sa Ježiš zjavuje svojim učeníkom. Predsa sa zdá, že ešte stále nepresvedčil Petra o reálnosti pozvania stať sa opravdivým rybárom ľudí. Ten otvára zadné dvierka a vracia sa k pôvodnému povolaniu: rybárčeniu. Vracia sa späť, k pôvodnému spôsobu života, ktorý vykonával pre troma rokmi, ak Keď ho Ježiš vybral a pozval ku väčším veciam.

Skúsme si položiť otázku: koľkokrát musí sa ešte Ježiš zjaviť Petrovi, svojim apoštolom i nám, aby sa z človeka stal opravdivý učeník? Povedal by som, že neskutočne veľakrát. A Ježiš s touto úlohou neprestane nikdy. Ale chcem čitateľa upozorniť ešte na jednu vec. Totiž Ježiš vždy prichádza s plnými rukami - s jedlom i s milosťou, požehnaním a mocou. Kristus sa asi nikdy neunaví v získavaní človeka pre Nebeské kráľovstvo.

 

Jn 21,1-14: Ježiš sa znova zjavil učeníkom pri Tiberiadskom mori. A zjavil sa takto: Boli spolu Šimon Peter, Tomáš nazývaný Didymus, Natanael z Kány Galilejskej, Zebedejovi synovia a iní dvaja z jeho učeníkov. Šimon Peter im povedal: „Idem loviť ryby.“ Povedali mu: „Pôjdeme aj my s tebou.“ Išli a nastúpili na loď. Ale tej noci nechytili nič. Keď sa už rozodnilo, stál Ježiš na brehu; ale učeníci nevedeli, že je to Ježiš. A Ježiš sa ich opýtal: „Deti, máte niečo na jedenie?“ Odpovedali mu: „Nemáme.“ On im povedal: „Spustite sieť z pravej strany lode a nájdete.“ Oni spustili a pre množstvo rýb ju už nevládali vytiahnuť. Učeník, ktorého Ježiš miloval, povedal Petrovi: „To je Pán.“ Len čo Šimon Peter počul, že je to Pán, pripásal si šaty nebol totiž oblečený a skočil do mora. Ostatní učeníci prišli na lodi, lebo neboli ďaleko od brehu, len asi dvesto lakťov, a sieť s rybami ťahali za sebou. Keď vystúpili na breh, videli rozloženú pahrebu a na nej položenú rybu a chlieb. Ježiš im povedal: „Doneste z rýb, čo ste teraz chytili!“ Šimon Peter šiel a vytiahol na breh sieť plnú veľkých rýb. Bolo ich stopäťdesiattri. A hoci ich bolo toľko, sieť sa nepretrhla. Ježiš im povedal: „Poďte jesť!“ A nik z učeníkov sa ho neodvážil spýtať: „Kto si?“, lebo vedeli, že je to Pán. Ježiš pristúpil, vzal chlieb a dával im; podobne aj rybu. To sa Ježiš učeníkom zjavil už tretí raz od svojho zmŕtvychvstania.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář