Jdi na obsah Jdi na menu

Čas vysušiť slzy

3. 4. 2018

https://i.pinimg.com/736x/58/50/82/585082f75ab71f256b8efd372f293V jednom parku som pozoroval behajúce malé dievčatko. V istom okamihu sa potklo a spadlo. Začalo plakať. Mamina rýchlo pribehla, zodvihla dievčatko a vidiac že jej nič nie je, hovorí jej: “Oprášiť špinavé kolená a utrieť slzy! A pokračuj s väčšou pozornosťou.” Neskutočne krásna pravda!

Dnešné evanjelium nám prináša obraz Márie Magdalény, ktorá pri hrobe nedokáže pre smútok rozpoznať Krista. Smútok jej zaplnil oči slzami nad stratou - nedokáže pohliadnuť za túto smutnú situáciu. Nedokáže vidieť cez oči plné sĺz. Až keď je oslovená po mene, až keď ju Ježiš symbolicky pozve: ”Mária, utri si slzy a pohliadni. Ja som to!” Uvidí Krista. Naplnenie jej nádejí. Nájde toho, ktorého hľadá.

Človek potrebuje plač. Je prejavom niečoho chýbajúceho ale i túžby po zmene. Ale je aj čas, kedy treba utrieť oči od sĺz a pohliadnuť okolo seba. Utrenie si očí je gesto, ktorým sa realizuje čnosť nádeje. Gesto, ktorým sa prechádza od očakávania k realizácii toho, čo očakávame a po čom túžime. Iba v takejto situácii sme schopní prijať Kristovu výzvu, aby sme vyhľadali bratov a odovzdali im posolstvo spásy a nádeje.

 

Jn 20,11-18: Mária stála vonku pri hrobe a plakala. Ako tak plakala, nahla sa do hrobu a videla dvoch anjelov v bielom sedieť tam, kde bolo predtým uložené Ježišovo telo, jedného pri hlave, druhého pri nohách. Oni sa jej opýtali: „Žena, prečo plačeš?“ Vravela im: „Odniesli môjho Pána a neviem, kde ho položili.“ Keď to povedala, obrátila sa a videla tam stáť Ježiša; no nevedela, že je to Ježiš. Ježiš sa jej opýtal: „Žena, prečo plačeš? Koho hľadáš?“ Ona mu v domnení, že je to záhradník, povedala: „Pane, ak si ho ty odniesol, povedz mi, kde si ho položil, a ja si ho vezmem.“ Ježiš ju oslovil: „Mária!“ Ona sa obrátila a po hebrejsky mu povedala: „Rabbuni,“ čo znamená Učiteľ. Ježiš jej povedal: „Už ma nedrž, veď som ešte nevystúpil k Otcovi; ale choď k mojim bratom a povedz im: Vystupujem k môjmu Otcovi a vášmu Otcovi, k môjmu Bohu a vášmu Bohu.“ Mária Magdaléna išla a zvestovala učeníkom: „Videla som Pána,“ a že jej toto povedal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář