Jdi na obsah Jdi na menu

Zdravé nadšenie

24. 1. 2015

“Svet je na ruby”, povedala mi jedna pani pred pár týždňami. “To myslíte Vašu rodinu?”, spýtal som sa. “Nie, celkom dobre si žijeme. Ale keď čítam noviny, pozerám televíziu… To všetko, čo sa deje vo svete.” Už aj Tomáš Akvinský hovoril o aktualizácii a konkretizácii našej ľudskej podstaty (človek je racionálne a sociálne zviera) v konkrétnom dejinnom kontexte. Pre nás by bolo asi jednoduché všetko povypínať. Toto všetko nás formuje.
http://blog.sucessoclub.com.br/wp-content/uploads/2013/07/nao-dePreto, ak chceme pochopiť podstatu človeka a jeho konania, je potrebné vnímať jeho pozadie. Jeho dejiny, jeho životný priestor, jeho každodenné rozhodnutia. Teda pochopiť jeho batôžtek života.

Toto mi napadlo čítajúc dve krátke vety z Markovho evanjelia, ktoré predstavujú na jednej strane neskutočný záujem zástupu počúvať Ježišovo slovo a nechať sa ním obdarovať. Na druhej strane posúdenie Ježišovho stavu zo strany jeho príbuzných. Práve nimi je charakterizovaný ako ten, ktorý je pomätený pre svoj zápal v ohlasovaní Evanjelia. Možno poznajúc ho z jeho utiahnutého života v Nazarete, sa im môže zdať čudný tento jeho zápal pre ohlasovanie Božieho kráľovstva. Ide o prežívanie skúsenosti apoštolov pri pohľade na konanie Krista, keď ich napadajú slová z Pásma: “Strávi ma horlivosť za tvoj dom”.

Nadšenie a zápal sa môže zdať na prvý pohľad ako istá posadnutosť. My ľudia sa musíme neustále pýtať, či tento náš zápal pre nejakú vec a osobu má správny smer a aj správny obsah. Človek nesmie byť ako kôň s klapkami na očiach a nevidieť komplexnosť vecí. Nie sme Kristus, ktorý mal Božiu schopnosť vidieť do podstaty.
Jeden príklad na záver: Najnovšie masmédiá priniesli správu vytrhnutú z príhovoru Svätého Otca: “Dobrí katolíci nemusia byť ako králiky.” A dodal, že ideál sú tri deti. Povedal to v krajine, a to posúďte sami, kde v roku 2009 pri sčítaní ľudu žilo 91mil. ľudí. Odhady v roku 2010 už boli 94mil., v roku 2011 98mil… Prezentovať to ako normu v Taliansku, kde priemerne na jeden pár pripadá 1,4 detí je nonsens. Tu by musel povedať, že ideálom je minimálne tri deti.

 

Mk 3,20-21: Ježiš vošiel so svojimi učeníkmi do domu a znova sa zišiel toľký zástup, že si nemohli ani chleba zajesť. Keď sa to dopočuli jeho príbuzní, išli ho odviesť, lebo hovorili: „Pomiatol sa.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 24. 1. 2015 13:37)

Prekrúcanie zmyslu slov Sv. Otca, ich vytrhávaním z kontextu - ďalší príklad frontálneho útoku, nežiadam danú redakciu vystrieľať, želám si iba totálne nasadenie profesionálnych katolíckych žurnalistov, ktorí by okamžite reagovali na takéto praktiky, a napríklad aj Sv. Stolica by mala požadovať uvedenie článku v daných novinách, ktorý by dal veci na správnu mieru - a tak upozorniť druhú stranu, že my sme len krotkí, ale nie sme ani hluchí ani slepí, ani hlúpi ani na smrť vytrašení.