Jdi na obsah Jdi na menu

Postaviť sa na vlastné

22. 1. 2015

Neviem, či ste počuli, ale Islamský štát má svoju televíziu, na ktorej robí propagandu svojej činnosti. Najpozeranejší čas venuje náboru nových vojakov - aktivistov. Prezentuje, ako sa už teraz žije v jeho prostredí a sľubuje to aj novým regrútom. Takýmito dobrovoľníkmi boli aj mladíci, ktorí zabíjali v Paríži. Chalani z chudobného predmestia Paríža bez prostriedkov a vízie, ktorým zaplatili cestu do Sýrie, tréningový pobyt a hlavne dali víziu do budúcnosti. Boli vyvedení z beznádeje a prázdnoty do sveta nádeje.

Za Kristom ide “veľký zástup z Galiley a Judey i z Jeruzalema a z Idumey…”, počúvame v dnešnom úryvku z evanjelia. Čo títo ľudia hľadajú, alebo očakávajú, že nájdu? Dokážu zanechať to, čo majú a kráčať ísť za Kristom. Evanjelista konštatuje: “lebo počuli, čo robí”. Je to práve výzva nádeje, kráčanie za niekym, kto má smerovanie. Preto sa tlačia na neho. Chcú byť stále bližšie.

Je to niečo podobné, ako keď náš premiér nám pred voľbami sľuboval: “Ľudia si zaslúžia istoty”. Na rozdiel od neho, Kristus im túto nádej nielen sľubuje ale aj dáva plným priehrštím. Nie sú to istoty okamihu, ale istoty pre budúcnosť. Dať niekomu pár drobných je istota okamihu, pre túto danú chvíľu. Ale, čo zajtra? Možno, že politici chcú práve toto. Aby sme potom prišli aj zajtra prosiť - zasa potrebujeme vašu pomoc. Ináč by sa cítili nepotrební.
http://www.lavaldichiana.it/wp-content/uploads/2014/06/TravelingKristus dáva naplno. Dáva človeku nový život. Uzdraviť znamená postaviť človeka na vlastné. Povedať mu, už ma viac nepotrebuješ: choď a ži naplno svoj život. Alebo ešte niečo viac. Znamená povedať človeku: “Ja teraz potrebujem teba”. Evanjelium to vyjadruje Ježišovou prosbou: “aby mu pripravili loďku”. Boh zrazu potrebuje zahrnúť uzdraveného človeka do svojho spásneho plánu. Je to jednoduchá loďka, žiadna luxusná jachta alebo kročiera, života obyčajného ale uzdraveného človeka. Človek sa stáva Božím nástrojom pre odovzdávanie posolstva spásy. Toto je to, čo Kristus ponúka.
Stačí nám pár drobných ku dôchodku na Vianoce, alebo cestovanie zdarma vo vlakoch, zvýšená minimálna mzda? Alebo celkové uzdravenie, ktoré nás postaví na nohy života? Urobí nás schopných kráčať slobodne? V čom vidíme našu nádej?

 

Mk 3,7-12: Ježiš sa so svojimi učeníkmi utiahol k moru. Šiel za ním veľký zástup z Galiley a Judey i z Jeruzalema a z Idumey; ba aj zo zajordánskych krajov a z okolia Týru a Sidonu prišlo k nemu veľké množstvo ľudí, lebo počuli, čo robí. Tu povedal svojim učeníkom, že mu majú pripraviť loďku, aby ho zástup netlačil. Lebo mnohých uzdravil, takže všetci, čo mali nejakú chorobu, tisli sa k nemu, aby sa ho dotkli. Ešte aj nečistí duchovia, keď ho zbadali, padali pred ním a kričali: „Ty si Boží Syn!“ Ale on im prísne pohrozil, aby ho neprezrádzali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář