Jdi na obsah Jdi na menu

Zodvihnúť oči a hľadieť

13. 4. 2018

https://c1.staticflickr.com/8/7308/8996621758_4b4edb3a41_b.jpgČasi, v ktorých žijeme, mnohí zadefinovali časom individualizmu a konzumizmu. Mnohí z nás by oponovali takémuto konštatovaniu, že toto zovšeobecnenie nie je stopercentne pravdivé. Že nájdeme vo svojom okolí mnohých, ktorí sa nedali uniesť touto vlnou. Čo im dalo odvahu, aby išli proti prúdu modernity a postmodernity?

Dnešným úryvkom z Jánovho evanjelia otvárame šiestu kapitolu - tzv. učenie o chlebe života. Všetko to začína Ježišovým zázrakom rozmnoženia chleba, ktorý nasycuje hladný zástup: “A mužov si tam posadalo okolo päťtisíc.” Čo privádza Ježiša k takémuto skutku? Evanjelista Ján to jasne vyjadruje: "Keď Ježiš zdvihol oči a videl…”

Zodvihnúť oči a hľadieť je známka altruistického človeka. Mnohí mi poviete, že takýto pohľad môže byť i pohľadom vypočítavého jednotlivca. Ale zostaňme v tomto prípade na úrovní idealizmu. Teda ide o postoj človeka, ktorý nie je zameraný len na seba, ale skúma a hľadá dobro spoločenstva. Postoj, ktorý má byť súčasťou každodennosti “dobrej a skutočnej" matky, otca, vychovávateľa, kňaza, politika… Každého. Ale zvlášť Kristovho učeníka, ktorý sa tak stáva Kristovými očami. Skúsme takýto postoj realizovať dnešný deň. Objaviť prítomné Božie skutky a stávať sa Božím nástrojom.

 

Jn 6,1-15: Ježiš odišiel na druhý breh Galilejského čiže Tiberiadského mora. Šlo za ním veľké množstvo ľudí, lebo videli znamenia, ktoré robil na chorých. Ježiš vystúpil na vrch a tam si sadol so svojimi učeníkmi. Blízko boli židovské sviatky Veľkej noci. Keď Ježiš zdvihol oči a videl, že k nemu prichádza veľké množstvo ľudí, povedal Filipovi: „Kde nakúpime chleba, aby sa títo najedli?“ Ale to povedal len preto, že ho skúšal. Lebo sám vedel, čo urobí. Filip mu odpovedal: „Ani za dvesto denárov chleba nebude stačiť, ak sa má každému ujsť čo len kúsok.“ Jeden z jeho učeníkov, Ondrej, brat Šimona Petra, mu povedal: „Je tu chlapec, ktorý má päť jačmenných chlebov a dve ryby. Ale čo je to pre toľkých!?“ Ježiš povedal: „Usaďte ľudí!“ Na tom mieste bolo mnoho trávy. A mužov si tam posadalo okolo päťtisíc. Tu Ježiš vzal chleby, vzdával vďaky a rozdával sediacim; podobne aj z rýb, koľko chceli. Keď sa nasýtili, povedal svojim učeníkom: „Pozbierajte zvyšné odrobiny, aby nič nevyšlo nazmar!“ Pozbierali teda a odrobinami z piatich jačmenných chlebov, ktoré zostali po tých, čo jedli, naplnili dvanásť košov. Keď ľudia videli, aké znamenie urobil, hovorili: „Toto je naozaj ten prorok, ktorý má prísť na svet.“ Ale keď Ježiš spoznal, že chcú prísť, zmocniť sa ho a urobiť ho kráľom, znova sa utiahol na vrch celkom sám.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář