Jdi na obsah Jdi na menu

Prekonať strach

14. 4. 2018

http://mariacristinaerrani.it/wp-content/uploads/2017/09/coachinKaždý z nás má skúsenosť, ako rúško noci znásobuje strach. Keď sme sedeli za noci hlboko v lese a počúvali jeho zvuky. Keď sme upriamili svoj sluch na neďaleké šuchotanie lístia, ktoré sa postupne približovalo. Keď už bolo príliš blízko, zápalili sme baterku v presvedčení, že pred sebou uvidíme prinajmenšom diviaka. Šikovná myška či jašterička sa pred naším svetlom stihla schovať. Taliani zvyknú hovoriť strach vytvára monštrá.

Zdatní rybári nasadajú za noci do člnov, aby sa preplavili na druhý breh Galilejského jazera. Skúsme si predstaviť nie len ten silný vietor a rozbúrené more okolo nich, ale aj tú búrku, ktorú v tom momente učeníci prežívajú vo svojom srdci. Ešte len pre pár hodinami boli svedkami nemysliteľného - Ježiš nasycuje s piatimi jačmennými chlebami a dvoma rybami veľký zástup ľudí. Po takejto skúsenosti racionálny človek a poctivý robotník musí prežívať krízu svojej identity - vnútornú búrku.

V tom sa zjavuje ten, o ktorom vedia, že ho nechali na brehu. Tú istú osobu, o ktorej uvažujú, nie sú schopní rozoznať. Keď prenikne strach ľudské srdce, nie je schopné rozoznať Pána, ktorý prichádza, aby zahnal akýkoľvek strach a pochybnosť. Pokiaľ vládne ľudskému srdcu strach, nie je myseľ schopná rozpoznať či objaviť možné riešenia na neočakávané a neslýchané udalosti. Preto nasleduje Ježišova výzva: "To som ja, nebojte sa!” Zanechajme strach, aby sme sa otvorili Prichádzajúcemu a riešeniam, ktoré do nášho života prináša.

 

Jn 6,16-21: Keď sa zvečerilo, zišli Ježišovi učeníci k moru, nastúpili na loď a plavili sa na druhú stranu mora do Kafarnauma. Už sa zotmelo, a Ježiš k nim ešte neprišiel. Dul silný vietor a more bolo rozbúrené. Veslovali tak dvadsaťpäť až tridsať stadií, keď videli Ježiša kráčať po mori a blížiť sa k lodi, a zľakli sa. Ale on im povedal: „To som ja, nebojte sa!“ Chceli ho vziať na loď, ale loď bola už pri brehu, ku ktorému sa plavili.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář