Jdi na obsah Jdi na menu

Predstava o Bohu

12. 4. 2018

tema4.jpgJežiš pokračuje v dialógu s Nikodémom. Zjavuje mu svoj pôvod a vysvetľuje rozdiel medzi ním a človekom. Koncentrujúc sa na tieto rozdiely, nám však môže uniknúť jadro tohto dialógu. Je to identita Boha-Otca, ktorú zjavuje Ježiš i každý, kto v neho uverí.

Ježiš, prichádzajúci od Otca, zjavuje jeho tvár. Odhaľuje jeho nesmiernu lásku voči človeku a pozýva človeka uveriť v neho. Tieto jeho vysvetlenia musia farizeja Nikodéma privádzať k mnohým otázkam. Ako pravý prívrženec ku skupine farizejov, ktorí škrupulózne dodržiavajú zákon a predpisy, je postavený pred odlišnú predstavu o Bohu.

V tejto predstave, Boh nie je ktosi, kto jednoducho odmeňuje dobrých a zlých tresce. Predstava, ktorú často máme aj my kresťania. Boh je ten, ktorý túži spasiť každého človeka, ktorý v neho uverí. Je darcom večného života. Počúvajúc tento dialóg, znova a znova, si uvedomím, ako je dôležité neustále sa zamýšľať na Božím slovom. Život sa tak stáva neustálou konverziou predstavy o Bohu, ktorú nosíme v srdci, a ktorá nás doprevádza.

 

Jn 3,31-36: Kto prichádza zhora, je nad všetkých. Kto je zo zeme, patrí zemi a hovorí pozemsky. Kto prichádza z neba, je nad všetkých a svedčí o tom, čo videl a počul, ale nik neprijíma jeho svedectvo. Kto prijíma jeho svedectvo, potvrdzuje, že Boh je pravdivý. Lebo ten, koho poslal Boh, hovorí Božie slová, pretože on nedáva Ducha podľa miery. Otec miluje Syna a dal mu do rúk všetko. Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život a spočinie na ňom Boží hnev.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář