Jdi na obsah Jdi na menu

Čo vidíš?

8. 3. 2018

https://www.centroclinicoastrea.it/images/CosaOffriamo/valutazioUž som to tu niekedy spomenul, že žijeme krízu slova. Človek nedokáže dobre oceniť dar reči a nedokáže používať tento nádherný nástroj ľudstva. Prostriedok, ktorým vstupujeme do dialógu. Neschopnosť komunikácie vovádza človeka na púšte samoty. T.j. do stavu izolácie - neschopnosti vstúpiť do vzťahu.

Otázka je kto chce a kto môže degradovať takto človeka a voviesť ho do stavu samoty? Kto ho chce zbaviť schopnosti komunikovať a vstupovať do vzťahu? “Keď zlý duch vyšiel”, hovorí Evanjelista, “ nemý prehovoril”. Zástupy žasli prekvapením. Ale okrem ich úžasu, sú prítomní mnohí s tvrdosťou srdca, hovoriac: "Mocou Belzebula ... vyháňa zlých duchov”. Je to zlý duch, ktorý zabraňuje človeku byť úprimný a dobrotivý v slove. A zároveň mu bráni prijať slovo života.

Človeka tak vovádza do absurdnej a grotesknej pozícii. Človek, ochudobnený o slovo a uzatvorený v sebe (neschopný otvoreného dialógu) nie je schopný vnímať dobro. Dokonca v reálnom dobre vidí zlo. Ježiš v tej situácii ponúka možnosť: “Ale ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov…” Ponúkne druhú cestu a stavia človeka pred voľbu. Každá situácia (aj keď ju považujeme za dobrú alebo zlú, múdru alebo hlúpu, radostnú alebo smutnú) je tiež momentom voľby. Voľba interpretácie z pohľadu toho, ktorý zotročuje naše srdce; alebo toho, ktorý ho oslobodzuje.

 

Lk 11,14-23: Ježiš raz vyháňal zlého ducha, ktorý bol nemý. Keď zlý duch vyšiel, nemý prehovoril. Zástupy žasli; no niektorí z nich hovorili: „Mocou Belzebula, kniežaťa zlých duchov, vyháňa zlých duchov.“ Iní žiadali od neho znamenie z neba, aby ho pokúšali. Ale on poznal ich myšlienky a povedal im: „Každé kráľovstvo vnútorne rozdelené spustne a dom na dom sa zrúti. Ak je aj satan vnútorne rozdelený, akože obstojí jeho kráľovstvo? Vy hovoríte, že ja mocou Belzebula vyháňam zlých duchov. No ak ja vyháňam zlých duchov mocou Belzebula, čou mocou ich vyháňajú vaši synovia? Preto oni budú vašimi sudcami. Ale ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov, potom k vám prišlo Božie kráľovstvo. Keď silný ozbrojený človek stráži svoj dvor, jeho majetok je v bezpečí. Ale keď ho prepadne silnejší ako on, premôže ho, vezme mu zbrane na ktoré sa spoliehal, a korisť rozdelí. Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář