Jdi na obsah Jdi na menu

Motív stretnutia

https://lamenteemeravigliosa.it/wp-content/uploads/2016/03/ragazČlovek prežíva vždy radosť z poznania, že je potrebný. Keď iní pociťujú nutnosť našej prítomnosti a hľadajú spôsoby, ako s nami tráviť čas. Dokonca i v časoch, keď potrebujeme alebo chceme byť sami. Je to spôsob, ako uspokojiť ľudskú potrebu po úcte a obdivu.

Po Ježišovom zázračnom rozmnožení chleba, ako sa dozvedáme od Evanjelistu Jána, zástupy ho všemožne vyhľadávajú. Zdá sa, že on sa nenechá uniesť týmto povrchným entuziazmom prichádzajúcich, aby uspokojil ľudskú potrebu po uznaní. Naopak, vyjavuje ich motív: "Nehľadáte ma preto, že ste videli znamenia, ale preto, že ste jedli z chlebov a nasýtili ste sa.” Ježiš presúva pozornosť čítajúceho na motiváciu zástupu, s ktorým prichádza a hľadá ho.

Veľmi rýchlo odhalíme, že záujem ľudí nie je zameraný na samotného Krista a jeho poznanie. Nevyhľadávajú ho, aby spoznali jeho identitu, ako to bolo v prípade dvoch Jánových učeníkov, ktorí prichádzajú za ním s otázkou: "Rabbi, kde bývaš?“ (Jn 1,38). Motívom zástupu je oportunizmus a utilitarizmus. Motívy, ktoré približujú ľudí k sebe, ale bez toho, aby sa vytvorili autentické vzťahy. Ten druhý je zredukovaný na úroveň mojej potreby. Aj nám kladie Kristus tú istú otázku: "Čo hľadáte?” Skúmajme, aký je motív nášho stretnutia s Ježišom?

 

Jn 6,22-29: Keď Ježiš nasýtil päťtisíc ľudí, jeho učeníci ho videli chodiť po mori. Na druhý deň si však zástup, čo zostal na druhom brehu mora, všimol, že tam bola iba jedna loďka a že Ježiš nenastúpil na loď so svojimi učeníkmi, ale že sa učeníci odplavili sami. A z Tiberiady prišli iné lode k miestu, kde jedli chlieb, keď Pán vzdával vďaky. No zástup zbadal, že tam nie je ani Ježiš ani jeho učeníci. Preto aj oni nastúpili na loďky, prišli do Kafarnauma a hľadali Ježiša. Keď ho na druhom brehu mora našli, povedali mu: „Rabbi, kedy si sem prišiel?“ Ježiš im odpovedal: „Veru, veru, hovorím vám: Nehľadáte ma preto, že ste videli znamenia, ale preto, že ste jedli z chlebov a nasýtili ste sa. Nezháňajte sa za pominuteľným pokrmom, ale za pokrmom, ktorý ostáva pre večný život, a ten vám dá Syn človeka. Lebo jeho označil Otec, Boh, svojou pečaťou.“ Povedali mu: „Čo máme robiť, aby sme konali Božie skutky?“ Ježiš im odpovedal: „Boží skutok je veriť v toho, ktorého on poslal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář