Jdi na obsah Jdi na menu

Silný moment

16. 3. 2018

b56a29e7-a9fe-4501-9b4b-d52d734b2f5b.jpegExistujú triviálne momenty, ktoré však spôsobujú zemetrasenie v ľudskom živote. Vysvetľujú veľa vecí a súčasne prinášajú nové spôsoby prežívania. Jedným z takýchto situácii (možno si to niektorí ani neuvedomili) bol moment, keď profesorka politických vied zastavila diskusiu v našej triede, a hovorí: "Chcem vás pozvať, aby ste skúsili nový spôsob vedenia diskusie. Opustiť konfrontačný jazyk a skúsili jazyk spolupráce.”

Posledné dni nám evanjeliá prinášajú informácie o konfrontácii medzi Židmi a Ježišom. Ako uzatvára aj dnešný úryvok, takýto pohlad privádza k túžbe eliminovať oponenta, v tomto prípade Ježiša. Židia nedokážu prijať jeho výzvu a vnímať s otvorenosťou to, čo sa deje okolo nich. Rozpoznávať znamenia, ktoré svedčia o naplnení prisľúbení. Preto Ježiš uzatvára svoju reč: “pravdivý je ten, ktorý ma poslal a vy ho nepoznáte”. Ak nepoznajú Zákon a prorokov, nepoznajú ani toho, ktorý ich dal. Uzatvorenosťou do svojich predstáv a ídeí nie sú schopní poznať pravú tvár a vôľu Boha.

Nie je jednoduché opustiť vlastné predstavy o pravde, o sebe a o Bohu. Ale nie je to nemožné. Predpokladom je otvorenosť a načúvanie. Tak reálna pravda, naše svedomie ako aj Boh o tom hovoria. Prekonaním konfrontačného spôsobu komunikácie otvárame sa pre ich prijatie. Cieľom takejto diskusie nie je riešenie problému (aj keď je veľká pravdepodobnosť, že riešenie sa nájde), ale jeho cieľom je vytvorenie voči opravdivého vzťahu s Bohom, sebou samým a s blížnym.

 

Jn 7,1-2.10.25-30: Ježiš chodil po Galilei; nechcel ísť do Judey, lebo Židia ho chceli zabiť. Boli však blízko židovské sviatky Stánkov. Ale keď jeho bratia odišli na sviatky, išiel aj on, no nie verejne, lež akoby potajomky. Tu niektorí Jeruzalemčania hovorili: „Nie je to ten, čo ho chcú zabiť? Pozrite, hovorí verejne a nič mu nevravia. Vari sa už aj poprední muži presvedčili, že on je Mesiáš? Lenže o tomto vieme, odkiaľ je, ale keď príde Mesiáš, nik nebude vedieť, odkiaľ je.“ A Ježiš učil v chráme a zvolal: „Aj ma poznáte, aj odkiaľ som, viete. A neprišiel som sám od seba, ale pravdivý je ten, ktorý ma poslal a vy ho nepoznáte. Ja ho poznám, lebo som od neho a on ma poslal.“ Preto ho chceli chytiť, ale nik nepoložil naň ruky, lebo ešte neprišla jeho hodina.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář