Jdi na obsah Jdi na menu

Obrátenie ako putovanie

12. 3. 2018

http://romagnamare.altervista.org/wp-content/uploads/2017/04/pelAko by ste zadefinovali to, čo nazývame “konverzia"? Pri premýšľaní o tomto aspektu kresťanského života, sa často pohľad zameriava na rozmer hriechu alebo starého spôsobu života. Čo v ľudskom živote nie je v súlade s Božou vôľou. Čo človek musí zanechať. Osobne sa mi páči viac pohľad francúzskeho kňaza a teológa Reného Laurentina. Podľa neho, "konverzia-obrátenie je permanentné putovanie”. Je to kráčanie, pohyb a pohľad dopredu.

V dnešný úryvok z Evanjeliu sv. Jána nám prináša informáciu o istom kráľovskom úradníkovi, ktorý sa dopočul o Ježišovi. Zanecháva všetko a vybral sa k Ježišovi. Vyberá sa na púť, ktorej cieľom je stretnutie s Ježišom. Opúšťa dom, svoju bolesť a zúfalstvo nad možnou stratou. Zdvihnite hlavu a pozerá sa s nádejou na cieľ, ktorý sa pri každom kroku na tejto ceste blíži.

Zameranie svojho pohľadu na hriech sa stáva prekážkou pre kresťanskú cestu. Takýto postoj znamená v živote kresťana: 1) buď to, že sme sa zamilovali do nášho hriechu a nechceme ho opustiť, vyhovuje nám; 2) alebo, že naše slzy a smútok, ktoré sa rodia z vlastného uznania hriešnosti, nám nedovolia vidieť novú cestu. Musíme sa odtrhnúť od hriechu, utrieť slzy a vyraziť na púť, ktorá nás privádza postupnými krokmi k tomu, kto chce byť prítomný v našich životoch. Ježiš Kristus. Naša púť k Ježišovi sa stáva pravou konverziou. Aby aj nad našim životom zazneli slová: "A uveril on i celý jeho dom."

 

Jn 4,43-54: Ježiš odišiel zo Samárie do Galiley. Lebo sám Ježiš sa osvedčil, že vo svojej vlasti prorok nemá úctu. Keď prišiel do Galiley, Galilejčania ho uvítali, lebo videli všetko, čo urobil cez sviatky v Jeruzaleme. Aj oni tam boli na sviatky. Prišiel teda znova do Kány Galilejskej, kde premenil vodu na víno. Bol tam istý kráľovský úradník, ktorý mal v Kafarnaume chorého syna. Ako počul, že Ježiš prišiel z Judey do Galiley, vybral sa k nemu a prosil ho, aby šiel uzdraviť jeho syna, ktorý už umieral. Ježiš mu povedal: „Ak nevidíte znamenia a divy, neveríte.“ Kráľovský úradník mu hovoril: „Pane, poď, kým mi dieťa neumrie!“ Ježiš mu povedal: „Choď, tvoj syn žije!“ On uveril Ježišovmu slovu a šiel. Ešte bol na ceste, keď mu prišli sluhovia naproti a hovorili že jeho dieťa žije. Pýtal sa ich, koľko hodín bolo, keď sa mu uľavilo. Povedali mu: „Včera o jednej popoludní mu prestala horúčka.“ Tu otec poznal, že to bolo práve v tú hodinu, keď mu Ježiš povedal: „Tvoj syn žije.“ A uveril on i celý jeho dom. Toto bolo už druhé znamenie, ktoré urobil Ježiš, keď prišiel z Judey do Galiley.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář