Jdi na obsah Jdi na menu

Cesta hnevu či radosti?

23. 3. 2018

http://www.cure-naturali.it/site/image/hotspot_article_first/218Mnohí hovoria o tzv. kultúrnej vojne. Už pruský generál von Clausewitz zadefinoval vojnu ako “politické rozhodnutie k neobmedzenému použitiu ohyzdnej sily, ktorej účelom je násilne prinútiť nepriateľa k podriadeniu sa našej vôli”. Preto, každá vojna prináša smrť, smútok, zatrpknutie (na oboch stranách). Jedine mier prináša život, radosť, dialóg. Ľudstvo a i my kresťania stojíme pred rozhodnutím (a to každý deň v celej osobnej histórii či v celých dejinách ľudstva), či sa vyberieme cestu hnevu alebo radosti.

Dnešné liturgické čítania začínajú s nepríjemným konštatovaním. Prorok Jeremiáš je si vedomí, že: "Počul som potupy mnohých: Hrôza zo všetkých strán!”. Evanjelium zasa, že: "Židia zdvihli kamene a chceli Ježiša kameňovať.” Ale oba končia s nádychom pozitívnej novosti. Jeremiáš zvoláva: "Spievajte Pánovi, oslavujte Pána, veď vyslobodil život úbohého…” A Evanjelista Ján poznamenáva: "A mnohí tam uverili v neho.”

Stojíme pred tajomstvo prijatia a odmietnutia. Rozdielnosť postoja zoči-voči Božej vôli. Ale všimnime si, čo toto ohlásené Božie slovo spôsobuje v ľudskom srdci. Tí, ktorí si zatvrdili pred ním svoje srdce, odchádzajú plní hnevu a nenávisti (chcú smrť posla). Naopak, tí, ktorí slovo prijímajú a zachovávajú ho, sú plní radosti a spevu. Je pred nami cesta hnevu a cesta radosti - ktorú si vyberieme?

 

Jn 10,31-42: Židia zdvihli kamene a chceli Ježiša kameňovať. Ježiš im povedal: „Ukázal som vám veľa dobrých skutkov od Otca. Pre ktorý z nich ma kameňujete?!“ Židia mu odpovedali: „Nekameňujeme ťa za dobrý skutok, ale za rúhanie, preto, že hoci si človek, robíš sa Bohom.“ Ježiš im vravel: „A nie je napísané vo vašom zákone: ‚Ja som povedal: Ste bohmi?‘ Nuž ak nazval bohmi tých, ktorým bolo dané Božie slovo – a Písmo nemožno zrušiť! –, prečo vy hovoríte tomu, ktorého Otec posvätil a poslal na svet: ‚Rúhaš sa‘ za to že som povedal: Som Boží Syn?! Ak nekonám skutky môjho Otca, neverte mi. Ale ak ich konám, keď už nechcete veriť mne, verte tým skutkom, aby ste poznali a vedeli, že vo mne je Otec a ja v Otcovi!“ Preto ho zasa chceli chytiť, ale on sa im vymkol z rúk. Znova odišiel za Jordán, na miesto, kde Ján predtým krstil, a tam zostal. Mnohí prichádzali za ním a hovorili si: „Ján síce neurobil nijaké znamenie, ale všetko, čo Ján povedal o tomto, je pravda.“ A mnohí tam uverili v neho.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

názor

(Michal, 24. 3. 2018 7:33)

Hlboké a poučné