Jdi na obsah Jdi na menu

Otvorenosť vs. tvrdohlavosť

24. 3. 2018

http://thesalesblog.com/wp-content/uploads/2012/02/shutterstock_Dnes sa tvrdohlavosť stala súčasťou každodenných prejavov človeka. Iste sa v takejto pozícii našiel každý z nás. Ide o postoj človeka, ktorý premrštene zaťato pretrváva v prijatých rozhodnutiach, správnych alebo nesprávnych, bez ohľadu na rady a názory okoložijúcich ľudí. Dôvodom je chýbajúca psychická elasticita a málo formovaný charakter. Takýto postoj môžeme nájsť aj v dnešnom úryvku z evanjelia.

Ono nám zjavuje, kto prináša život a kto smrť. Začína s informáciou, že mnohí Židia uverili v Ježiša, potom čo videli, ako vzkriesil Lazára. V tom čase jasne hovorí, že: "Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie.” Títo prichádzajú k farizejom, aby vydali svedectvo o tomto zázraku. Vtedy vychádza rozhodnutie z úst veľkňaza: “...je pre vás lepšie, ak zomrie jeden človek za ľud, a nezahynie celý národ.” Jeden je predzvesťou života a druhý smrti.

Človek je schopný odmietnuť život z rôznych dôvodov - niektorí pre moc, iní pre slávu, ďalší pre bohatstvo… To, čo zaráža v tejto udalosti je fakt, že v tomto prípade ide o zachovanie Božej svätosti a náboženskej identity. Pre zachovanie obrazu Boha (ktorý sa paradoxne predstavuje ako “Boh živých”) musí niekto zomrieť. Ide o postoj človeka, ktorý týmto zakrýva vlastnú neveru voči Bohu a jeho slovám. Človeka, ktorý dostal množstvo znamení a dôvodov uveriť, ale tvrdošijne ich odmieta. Odmietnime postoj tvrdohlavosti - voči Bohu i ľuďom. Nájdime si dnešný deň čas a skúmajme svoje prejavené postoje. Čo je ich motívom a zdrojom. A formujme vlastný charakter a ducha k radostnej otvorenosti, pretože ona privádza k životu.

 

Jn 11,45-56: Mnohí z tých Židov, čo prišli k Márii a videli, čo urobil Ježiš, uverili v neho. No niektorí z nich odišli k farizejom a rozpovedali im, čo Ježiš urobil. Veľkňazi a farizeji zvolali veľradu a hovorili: „Čo robiť? Tento človek robí mnohé znamenia. Ak ho necháme tak, uveria v neho všetci, prídu Rimania a zničia nám i toto miesto i národ.“ Ale jeden z nich, Kajfáš, ktorý bol veľkňazom toho roka, im povedal: „Vy neviete nič. Neuvedomujete si, že je pre vás lepšie, ak zomrie jeden človek za ľud, a nezahynie celý národ.“ Toto však nepovedal sám od seba, ale ako veľkňaz toho roka prorokoval, že Ježiš má zomrieť za národ, a nielen za národ, ale aj preto, aby zhromaždil vedno rozptýlené Božie deti. A od toho dňa boli rozhodnutí, že ho zabijú. Preto už Ježiš nechodil verejne medzi Židmi, ale odišiel odtiaľ do kraja blízko púšte, do mesta zvaného Efraim, a tam sa zdržiaval s učeníkmi. Blízko bola židovská Veľká noc a mnohí z toho kraja vystupovali pred Veľkou nocou do Jeruzalema, aby sa očistili. Hľadali aj Ježiša. A ako stáli v chráme, navzájom si vraveli: „Čo myslíte? Príde na sviatky?“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář