Jdi na obsah Jdi na menu

Sloboda vs. anarchia

21. 3. 2018

http://www.todoenmimemoria.com/wp-content/uploads/2015/12/mujer-"Anarchický človek postupne prežíva pomalú samovraždu vlastného života”, napísal jeden taliansky autor. Chcel tým poukázať na základný aspekt slobody, ktorá v sebe musí zahŕňať poriadok, či disciplínu. Človek, ktorý sa oddal anarchii nie je nikdy slobodný človek. Ten, ktorý vedie neusporiadaný život, sa rýchlo unaví, stane sa depresívny. Začne sa cítiť otrokom svojho vlastného neporiadku.

Ježiš má pred sebou skupinu Židov, ktorí vkladajú v neho svoju dôveru. A práve tým adresuje slová, ktoré v nich vzbudzujú pochybnosti: “Ak ostanete v mojom slove, budete naozaj mojimi učeníkmi, poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.” Je to výzva prijať Božie slovo ako sprievodcu na ceste viery. Ono vovádza do plnej pravdy a dáva učeníkovi pravú slobodu.

Každý učeník, ktorý sa raz odovzdal v dôvere Božiemu riadeniu, bude vystavený tejto “radikálnej výzve”. Ona spočíva v načúvaní Božím slovám. Nezabúdajúc, že toto je proces, cesta, ktorá je plná otázok. Viera je totiž pomalé formovanie vo vzťahu k Božiemu slovu. Postupné vytváranie vnútorného poriadku, ktoré vyslobodzuje z únavy a depresie vytvorených z predchádzajúcej anarchie. Je to dlhá a celoživotná púť, ktorá postupne vytvára spoločenstvo lásky v našom živote - voči Bohu, blížnemu i sebe samému.

 

Jn 8,31-42: Ježiš povedal Židom, ktorí mu uverili: „Ak ostanete v mojom slove, budete naozaj mojimi učeníkmi, poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“ Odpovedali mu: „Sme Abrahámovo potomstvo a nikdy sme nikomu neotročili. Akože hovoríš: ‚Budete slobodní?!‘“ Ježiš im povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Každý, kto pácha hriech, je otrok. A otrok neostáva v dome navždy; navždy ostáva syn. Až keď vás Syn vyslobodí, budete naozaj slobodní. Viem, že ste Abrahámovo potomstvo; a chcete ma zabiť, lebo sa moje slovo vo vás neujíma. Ja hovorím o tom, čo som videl u Otca. Aj vy robíte to, čo ste počuli od otca.“ Odpovedali mu: „Naším otcom je Abrahám.“ Ježiš im povedal: „Keby ste boli Abrahámovými deťmi, robili by ste skutky Abrahámove. No vy ma chcete zabiť – človeka, ktorý vám povedal pravdu, čo som počul od Boha. To Abrahám nerobil. Vy robíte skutky svojho otca.“ Povedali mu: „My sme sa nenarodili zo smilstva; máme len jedného otca, Boha.“ Ježiš im odvetil: „Keby bol vaším otcom Boh, milovali by ste ma, lebo ja som z Boha vyšiel a od neho prichádzam. Neprišiel som sám od seba, ale on ma poslal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 21. 3. 2018 8:39)

Pravidelná návšteva Bohoslužieb prispieva k poriadku v mojom živote - nepravidelná k neporiadku.