Jdi na obsah Jdi na menu

Milovať

8. 5. 2015

http://images.unadonna.it/orsetti.jpgJe otázka na mieste: Čo skutočne znamená slovo láska? Latinsky sa láska vo zmysle teologickej čnosti vyjadrí slovom caritas, čo do slovenčiny prekladáme charita. Láska nie je podľa kresťanstva len nejaký cit (mám sa pri ňom dobre; je mi pri nej skvele; je mi sympatický...). Nemôžme povedať, že táto náklonnosť nemôže byť niečo obohacujúceho a musíme ju zavrhnúť. Ona nám pomáha milovať ľudí ale môže aj brániť pravej láske (Ako by asi vyzeral svet bez lásky-náklonnosti matky voči deťom. Matka je matkou tak pre dobré ako aj pre zlé deti; ale materinská láska môže dieťa skaziť, keď nehľadí na skutočné budúce šťastie svojho dieťaťa). Teda opravdivá láska je stav vôle a rozhodnutia nehľadieť na seba ale na druhého, ktorý stojí predo mnou. Predsa to nestačí.

Dnešné evanjelium po predchádzajúcej výzve: “Ostaňte v mojej láske!”, nás pozýva uvedomiť si v čom spočíva tajomstvo pravej lásky. Ono prebývanie v Ježišovej láske. Ježiš to jasne vyslovuje: “Aby ste sa milovali navzájom.” Láska teda nie je jednoduchý hrejivý pocit.

Tento hrejivý pocit vypršal, prišiel všedný deň, my sme začali vidieť realitu a vnímať ťažkosti i svoje vlastné obmedzenia a limity. A stratili sme nadšenie i silu. Preto nám Ježiš pripomína: „bezo mňa nemôžete nič urobiť." Bez Ježiša a Boha vôbec, môžeme urobiť veľa vecí: môžeme byť úspešnými manažérmi, podnikateľmi, dobrými študentmi, športovcami, umelcami. Môžeme mať peniaze, auto, dom. Môžeme byť vzhľadní a príťažliví... Mnohé veci závisia od našich talentov, vrodených predispozícií, okolností i osobnej chytrosti. No ak Ježiš hovorí, že bez neho nemôžeme nič vykonať, myslí na veci, ktoré by boli naozaj užitočné a ktoré by nám v konečnom dôsledku slúžili pre večnosť. A toto je čnosť lásky.

 

Jn 15,12-17: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás. Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov. Vy ste moji priatelia, ak robíte, čo vám prikazujem. Už vás nenazývam sluhami, lebo sluha nevie, čo robí jeho Pán. Nazval som vás priateľmi, pretože som vám oznámil všetko, čo som počul od svojho Otca. Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás a ustanovil som vás, aby ste išli a prinášali ovocie a aby vaše ovocie zostalo; aby vám Otec dal všetko, o čo ho budete prosiť v mojom mene. Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 9. 5. 2015 10:31)

Ďalšou tragédiou súčasnosti je, že láska je jednoznačne v médiách charakterizovaná ako cit a ešte aj zamieňaná za sex - aj v tejto oblasti by mal zaznieť náš hlas ďaleko silnejšie.