Jdi na obsah Jdi na menu

Prečo nám?

4. 5. 2015

https://persbaglio.files.wordpress.com/2012/08/20120830-160850.jZvedavosť je pozoruhodná ľudská vlastnosť. Umožňuje človeku, aby vyšiel zo zahľadenosti do seba a pohliadol na širší svet okolo seba. Ako funguje, ako sa vyvíja… Je super, ak táto zvedavosť je zameraná na otázky, ktoré umožňujú človeku byť tomuto svetu prínosom. Bolo by pochabé, ak by sa zameriavala len na pikošky, ktoré nebudujú v ňom zrelú a rozhľadenú osobnosť. Paradox je, že práve tieto pikošky priťahujú najviac ľudskú pozornosť.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že aj otázka Júdu: „Pane, ako to, že seba chceš zjaviť nám, a svetu nie?“, má takýto charakter. Napriek tomu sa stane pre Ježiša dôvodom vysvetlenia podstaty jeho ohlasovania a jeho posolstva. Boh si chce vytvoriť v človeku priestor, kde chce prebývať. Už nie je bohom, ktorý prebýva na Olympe či Pantheone, ale chce byť súčasťou každodenného života, každodenných rozhodnutí a skutkov.

Hľadiac na nedokonalý život nás kresťanov sa tiež pýtam spolu s Júdom: “Prečo nám?” Táto otázka je ešte prenikavejšia, keď stretnem mnohých ľudí, ktorí cítia prázdnotu svojho svetského života bez Boha. Ktorí napriek tomu sa nedokážu odovzdať do Božích rúk. Sú ako ľudia prikovaní ku svetu bez nádeje vo vzkriesenie pre večnosť. Alebo si myslíte, že reakcia jednej osoby na nedeľné zatvorené obchody v Rakúsku: “Jak jeden sadomasochista dojebe ľuďom život aj po 2015 rokoch… ach…”, je normálna (prepáčte za výraz)? Bez nejakého súdu: je to skôr plač a ľútosť nad prázdnotou ducha a životom plného vnútorného hnevu.
Tak asi len jednu radu môžeme dať pre človeka, ktorý sa nedokáže odlepiť od zmýšľania podľa tela: “Miluj pravou láskou, ktorá sa dokáže aj obetovať pre druhého.” Láska, ktorá nie je boj voči iným, ale ktorá sa obetuje v pravde pre druhých. Ona je cestou prijatia Božích slov, ktoré vovádzajú na cestu k Bohu.

 

Jn 14,21-26: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Kto má moje prikázania a zachováva ich, ten ma miluje. A kto miluje mňa, toho bude milovať môj Otec; aj ja ho budem milovať a zjavím mu seba samého.“ Júda, nie ten Iškariotský, sa ho spýtal: „Pane, ako to, že seba chceš zjaviť nám, a svetu nie?“ Ježiš mu odpovedal: „Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať; prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok. Kto ma nemiluje, nezachováva moje slová. A slovo, ktoré počujete, nie je moje, ale Otcovo, toho, ktorý ma poslal. Toto som vám povedal, kým som ešte u vás. Ale Tešiteľ, Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář