Jdi na obsah Jdi na menu

Pokoj

5. 5. 2015

http://1.bp.blogspot.com/-L0nwYr8S1Uo/VBrhR2-JbbI/AAAAAAAAAGs/_lOd malička nás učili: “Slušnosť káže pozdraviť sa.” Dokonca nám prízvukovali: kto a kedy sa má pozdraviť ako prvý, ale o to tu nejde. Skôr prijať, že je normálne a slušné preto pri stretnutí na ulici niekoho známeho a na niektorých miestach aj neznámemu popriať "dobrý deň". Toto prianie je však často prázdnym slovným zvratom, ktorým neurobíme nič pre to, aby dotyčný oslovený človek naozaj prežil niečo pozitívneho pri stretnutí s nami. Aj keď možno už len tento pozdrav môže mu pozdvihnúť náladu alebo zdvihnúť tlak.

Dnešné evanjelium však prináša pravdu o stretnutí človeka s Kristom. Kristus po svojom zmŕtvychvstaní vždy pri stretnutí s učeníkmi používa tento alebo jemu podobný pozdrav: “Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam.” Teda začína pozdravom pokoja, ktorý však nie je len obyčajným prianím. On sám to prízvukuje: “Ale ja vám nedávam, ako svet dáva.” Totiž pri stretnutí s Kristom, sa On sám stáva súčasťou života učeníka. Jeho prítomnosť prináša pravý pokoj.

Nezabudnime na túto skutočnosť, ktorú nám pripomína každodenné slávenie Eucharistie. Nie nadarmo sú tieto Kristové slová vsadené pred sv. prijímanie. Teda, Boh ako darca pokoja - darúva sám seba. Darúva pravý pokoj a zmierenie. Takto si my môžeme uvedomiť, že pokoj nie je hocijaký dar alebo milostivé sklonenie sa Boha. Je to podstatná podmienka, aby sme sa stali opravdivými učeníkmi. Pretože je Bohom milovaný a bolo mu odpustené - miluje a odpúšťa. Tomuto svetu plnému strachu a vojen jedine Boh môže dať pokoj, ktorý ľudstvo považuje za najväčšie dobro. Zachovajme pokoj vo všetkom našom úsilí a rozhodnutiach, lebo opravdivá vojna je len a len suma našich malých každodenných vojen a šarvátok.

 

Jn 14,27-31a: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva. Nech sa vám srdce nevzrušuje a nestrachuje. Počuli ste, že som vám povedal: Odchádzam a prídem k vám. Keby ste ma milovali, radovali by ste sa, že idem k Otcovi, lebo Otec je väčší ako ja. A povedal som vám to teraz, skôr, ako sa to stane, aby ste uverili, keď sa to stane. Už s vami nebudem veľa hovoriť, lebo prichádza knieža sveta. Nado mnou nemá nijakú moc, ale svet má poznať, že milujem Otca a robím, ako mi prikázal Otec.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 10. 5. 2015 9:43)

S tvrdením, že "opravdivá vojna je len a eln suma našich malých každodenných vojen a šarvátok" nemôžem súhlasiť - poučka znie, že vojna je pokračovaním politiky inými formami - alebo inak - je to prostriedok pre bohatých a mocných na dosahovanie svojich cieľov - byť ešte bohatšími a ešte mocnejšími - pozri politiku USA.

chvala TI Pane Jezisu za POKOJ

(Alena, 6. 5. 2015 7:23)

Bez pokoja,ktory nam iba Pan Jezis moze dat,nie sme schopni existovat v terajsej dobe plnej chaosu a nepokoja.Vdaka Ti Pane Jezisu za tvoj Pokoj.
,,Podte ku mne vsetci,ktori sa namahate a ste pretazeni,ja vas posilnim."