Jdi na obsah Jdi na menu

Smútok

15. 5. 2015

http://www.themag.it/wp-content/uploads/2010/10/2o32.jpgSmútok je vnútorný stav človeka. Jeho sprievodným javom je celkový útlm psychickej aktivity a psychickej odolnosti voči z vonku prichádzajúcim impulzom. Psychológia ho charakterizuje ako dôsledok (oprávnenej či neoprávnenej) prevahy záporných prvkov hodnotenia vlastnej osoby alebo okolia. Často je sprevádzaný pocitmi bezmocnosti, slabosti, opustenosti a prázdnoty. Na to aby človek tento stav smútku zmenil, potrebuje pomoc zvonku. Potrebuje impulz či posunutie, ktorým by nahliadol na realitu novými očami, novým spôsobom.

Je zaujímavé, že práve takýto vnútorný stav predpovedá svojim učeníkom samotný Ježiš. Stav, kedy im bude chýbať vedomie jeho neprítomnosť, čo bude spôsobovať vnútorný smútok. Zároveň však hovorí: “váš smútok sa premení na radosť”. Príde transformácia, ktorá je dielom príchodu niečoho nového - nového života - ako keď prichádza na svet nový človek. Bude to stav radosti, ktorú podľa Krista už nikto nevezme. Pretože je to stav Božej prítomnosti.

Teda smútok nie je dielom utrpenia či bolesti. Je výsladkom “nášho hodnotenia vlastnej osoby alebo okolia”. Aj preto, prítomnosť Krista neodoberá utrpenie zo života, ale ho transformuje. Je naplnená nádejou.
Na margo bolesti - počúvajúc bedákania ľudí i vlastné nad bolesťou - dajme si ruku na srdce a buďme úprimní: prevažná väčšina utrpenia ľudí prichádza z nášho nesprávneho - osobného či spoločenského - pochopenia života. Boh nechce vidieť človeka trpieť, nie je to Božia vôľa, nechce ani smrť človeka, veď “živý človek je slávou Boha”. Aj preto jeho prísľub transformácie nášho smútku i bolesti na radosť, ktorú nám už nik nezoberie.

 

Jn 16,20-23a: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Veru, veru, hovorím vám: Vy budete plakať a nariekať, a svet sa bude radovať. Budete žialiť, ale váš smútok sa premení na radosť. Keď žena rodí, je skľúčená, lebo prišla jej hodina. No len čo porodí dieťa, už nemyslí na bolesti pre radosť, že prišiel na svet človek. Aj vy ste teraz smutní; ale zasa vás uvidím a vaše srdce sa bude radovať. A vašu radosť vám nik nevezme. V ten deň sa ma už nebudete na nič opytovať.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář