Jdi na obsah Jdi na menu

Dokonalá radosť

11. 5. 2018

http://www.pediatradofuturo.com.br/wp-content/uploads/2016/08/beRadosť je jedna zo základných emócií ľudského života. Keď ju prežívame, túžime, aby ten okamih nikdy neskončil. Je to práve tá emócia, ktorá napĺňa našu životnú túžbu. Veď, kto netúži byť šťastný? Totiž ona nie je len obyčajnou emóciou, ale je stavom, ku ktorému sme my - ľudia povolaní dôjsť.

Dnešný úryvok z evanjelia, nad ktorým nás Cirkev pozýva uvažovať, začína tam, kde skončil ten včerajší. Ježiš vyjavuje pri poslednej večery, čo čaká učeníkov: "Vy budete plakať a nariekať, a svet sa bude radovať.” Ale hneď nato dodáva: "Budete žialiť, ale váš smútok sa premení na radosť.” Vo vhodnom okamihu učeníci znovu pocítia radosť, ktorá pochádza z viery. Ona je tou radosťou, ktorú im - ako pripomína Ježiš - "nik nevezme."

Ako vysvetliť radosť, ktorá pochádza z viery? Ježiš ponúka na vysvetlenie nádherný obraz: narodenie dieťaťa. Ide o okamih, kedy žena vidí nový a očakávaný život v jeho plnej kráse. Podobne prežíva kresťan moment, kedy stretáva Boha na vlastnej životnej ceste. Nemení sa obsah a trajektória prežívania. Mení sa človek a spôsob prežívania. V radosti totiž objavujeme farby a svetlo, a to, že svet je omnoho väčší ako naše egoistické a oportunistické predstavy. Dovoľme, aby sa nová dimenzia Božieho synovstva zrodila v našich životoch.

 

Jn 16,20-23: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Veru, veru, hovorím vám: Vy budete plakať a nariekať, a svet sa bude radovať. Budete žialiť, ale váš smútok sa premení na radosť. Keď žena rodí, je skľúčená, lebo prišla jej hodina. No len čo porodí dieťa, už nemyslí na bolesti pre radosť, že prišiel na svet človek. Aj vy ste teraz smutní; ale zasa vás uvidím a vaše srdce sa bude radovať. A vašu radosť vám nik nevezme. V ten deň sa ma už nebudete na nič opytovať.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář