Jdi na obsah Jdi na menu

Život v pravde

11. 5. 2015

http://blog.fotoit.it/wp-content/uploads/2010/01/232-Santinelli-Aj keď teoreticky vieme, že život je o našich prioritách, predsa len akosi nevieme si ich vytvárať sami. Sme ponorení do určitej kultúrnej platformy, ktorá nás postupne definuje a ponúka predispozície. Koľkokrát som od ľudí počul prejaviť pesimizmus voči slobode rozhodnutia podľa hesla: “kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť”. Ak sa chce človek “dostať kdesi”, musí sa začleniť medzi vlkov a s nimi hodnú chvíľu zavýjať. Toto všetko s nádejou, že v istom okamihu sa môže oslobodiť a konečne začať “byť sám sebou”. Je to istá cena za prestíž a kariéru v dnešnom svete. Ale je tomu naozaj tak?

To, že ešte svet nechápe Božiu spravodlivosť, Božiu lásku, Božie milosrdenstvo nie je dôvod, aby kresťan zaprel sám seba. Aby zaprel Krista, ktorý vstúpil do jeho života. Dnešné evanjelium je jasné: “Vylúčia vás zo synagóg, ba prichádza hodina, keď sa každý, kto vás zabije, bude nazdávať, že tým slúži Bohu. A budú to robiť preto, že nepoznali Otca ani mňa.” Kristové slová povzbudzujú i vysvetľujú: “Toto som vám povedal, aby ste sa nepohoršovali.” Na druhej strane to nie je dôvod, aby sa učeník pridal na front militantného boja proti “zvrhlému liberálnemu svetu”. Je to skôr prežívanie každodenných udalostí vedený Duchom Krista, ktorého ako Tešiteľa Kristus posiela od Otca. Je to Duch pravdy, ktorý vydáva svedectvo o pravde.

Slovami múdreho klasika: “život nie je taký dlhý, aby som sa na kohosi neustále hral”. Ako trápne by sme sa asi cítili, keby vyšli na povrch naše motívy a pozadie našich každodenných rozhodnutí. Krása života spočíva v tom, že oni vyjdu.

 

Jn 15,26–16,4a: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď príde Tešiteľ, ktorého vám ja pošlem od Otca, Duch pravdy, ktorý vychádza od Otca, on o mne vydá svedectvo. Ale aj vy vydávate svedectvo, lebo ste so mnou od začiatku. Toto som vám povedal, aby ste sa nepohoršovali. Vylúčia vás zo synagóg, ba prichádza hodina, keď sa každý, kto vás zabije, bude nazdávať, že tým slúži Bohu. A budú to robiť preto, že nepoznali Otca ani mňa. A toto som vám povedal, aby ste si spomenuli, keď príde ich hodina, že som vám to hovoril.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 11. 5. 2015 10:06)

1. V prvom rade je to o tom, že by sme mali mať určité neprekročiteľné hranice

2. Ale hneď v druhom rade je to o tom, či Boh chce, aby sme vystavili následkom nášho odboja voči Diablovým synom naše ženy a deti???

3. Ešte inak sociologicky - nepochybujem o význame mučeníkov pre vieru, ale pýtam sa, že Božia vôľa aby sme bojovali a trpeli za lepšiu spoločnosť - alebo platí: "nastav druhé líce?"