Jdi na obsah Jdi na menu

Stretnutie je základom

7. 5. 2018

anime-compagne.jpgV sociológii náboženstva sme často analyzovali dva podstatné aspekty náboženstva: rítus a ideológiu. Stále som mal dojem, že čosi chýba v tom hodnotení. Potom som na to prišiel: stretnutie. Náboženstvo (zvlášť kresťanstvo) je postavené na stretnutí - medzi Bohom a človekom, medzi Bohom a spoločenstvom, a medzi ľuďmi v spoločenstve.

Pri tomto stretnutí sa odovzdáva skúsenosť a svedectvo skúsenosti s Bohom. Najsilnejšie svedectvo pravdy pochádza od samotného Boha - Otca, Syna i Ducha Svätého. Avšak i učeník je pozvaný k vydávaniu svedectva: “Ale aj vy vydávate svedectvo, lebo ste so mnou od začiatku.“ Od momentu, kedy ho Kristus pozval k životu viery a lásky, sa stáva ozajstným svedkom.

Ako nám to pripomínajú jeho slová, nebude to ľahká a pohodlná cesta: “Vylúčia vás zo synagóg, ba prichádza hodina, keď sa každý, kto vás zabije, bude nazdávať, že tým slúži Bohu.” Predsa zostáva jedinou cestou pre učeníka. Podmienkou je prebývať v jeho láske. Vyhľadávať tie momenty - stretnutia, ktoré vytvárajú spojivko medzi Bohom a ním.

 

Jn 15,26–16,4a: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď príde Tešiteľ, ktorého vám ja pošlem od Otca, Duch pravdy, ktorý vychádza od Otca, on o mne vydá svedectvo. Ale aj vy vydávate svedectvo, lebo ste so mnou od začiatku. Toto som vám povedal, aby ste sa nepohoršovali. Vylúčia vás zo synagóg, ba prichádza hodina, keď sa každý, kto vás zabije, bude nazdávať, že tým slúži Bohu. A budú to robiť preto, že nepoznali Otca ani mňa. A toto som vám povedal, aby ste si spomenuli, keď príde ich hodina, že som vám to hovoril.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář