Jdi na obsah Jdi na menu

Čo je pravda?

13. 5. 2015

http://albadellaverita.altervista.org/wp-content/uploads/2014/02Koľkokrát vo svojom živote stojíme pred otázkou Klasika: “Čo je pravda?” Je to otázka, ktorá prichádza od malého syna, ktorý nás otravuje s banalitami a pokúša našu trpezlivosť; až po otázku politika, ktorý má rozhodnúť, kam sa budú uberať dejiny národa či politika štátu. Je to otázka, ktorej odpoveď nasmeruje náš život na určitý smer. Umožní nám uchopiť podstatné veci. Problém spočíva v tom, kde môžeme nájsť odpoveď na túto otázku?

Ježiš v dnešnom úryvku z Jánovho evanjelia uisťuje: “Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy.” Ježiš sľubuje učeníkom prístup k plnosti pravdy v pravom čase prostredníctvom Ducha Svätého. Ale teraz ešte nie je schopná ju prijať v jej plnosti. Učeníci touto otvorenosťou v Duchu sa snažia už 2000 rokov čerpať a odhaľovať tajomstvo o Bohu, Kristovi, človeku a o svete. Ide o permanentné spoznávanie tohto tajomstva, ktoré je nevyčerpateľné.

Aj na základe tejto vety si je Kristova cirkev vedomá skúsenosťou, že vlastní plnosť pravdy o Bohu, človeku a o svete. Prijať ju, znamená pre kresťana prijať fixný bod, na ktorom môže ďalej staviať svoj dom života. Nedajme sa zmiesť výčitkami liberálov, ktorí hovoria o tzv. “slepej viere” alebo “tradičnej viere” kresťanov (bohužiaľ aj mnohí tzv. “moderní” kresťania sa nechali týmito pojmami zlákať). Totiž prijatiu predchádza poznanie a rozhodnutie (a to v sebe nesie racionálny aspekt, často racionálnejší ako zdôvodnenie ne-viery). A po prijatí nasleduje konanie (a to je vôľové nasmerovanie). Takže život kresťana nie je slepé konanie, ale je to konanie vedené rozumom a vôľou. Aj tradičná viera babky z poslednej slovenskej dediny nesie v pozadí skúsenosť života radosti a pravdy. Aj keď to často nevie vyjadriť jazykom dnešnej doby.
Sú to silné slová do dnešnej liberálnej a všetko spochybňujúcej doby.

 

Jn 16,12-15: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť. On ma oslávi, lebo z môjho vezme a zvestuje vám. Všetko, čo má Otec, je moje. Preto som povedal, že z môjho vezme a zvestuje vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář