Jdi na obsah Jdi na menu

Božia hra

10. 5. 2018

http://www.baadegaard.dk/baadegaard/wp-content/uploads/kvinde-frSmrť blízkej osoby je veľká strata. Vytráca sa ten vzácny dar momentálnej prítomnosti milovaného človeka. Prežívame tak momenty, počas ktorých naše srdce je preplnené silnou emóciou smútku. Ten čas každý z nás prežíva rôznymi spôsobmi: plačom, uzavretosťou, nevrelosťou, hnevom… Jednoducho sa vytvoril prázdny priestor v jeho srdci.

Ježiš počas poslednej večere hovorí o svojej krátkej neprítomnosti v živote učeníkov: "Ešte chvíľku a už ma neuvidíte," ale okamžite pridá “a zasa chvíľku a uvidíte ma". Oni sa právom pýtajú: Čo je toto »Ešte chvíľku«? Je to ten čas smútku, ktorý sa neskôr, v prítomnom okamihu, mení na radosť. Je to príležitosť na znovuobjavenie daru Božej prítomnosti.

Benediktínsky mních, opát Denis Huerre, hovoril, že "Boh je zriedkavý". A má pravdu, totiž iba modly sú k nám stále k dispozícii. Sú pripravené a v pozore zjaviť sa nám pred očami, kedykoľvek po nich zatúžime. Avšak osobná skúsenosť viery nás učí, že Boha charakterizuje táto “hra" jeho prítomnosti a jeho neprítomnosti. Preto tešme sa a radujme sa z jeho prítomnosti. Nech nám srdce žiari, keď cítime jeho prítomnosť. A v časoch pocitu jeho neprítomnosti, nech žiari tá minulá skúsenosť až do momentu, kedy ho znovu pocítime pri sebe.

 

Jn 16,16-20: Ježiš povedal svojim učeníkom: "Ešte chvíľku a už ma neuvidíte a zasa chvíľku a uvidíte ma.“ Niektorí z jeho učeníkov si medzi sebou hovorili: „Čo je to, že nám hovorí: »Ešte chvíľku a neuvidíte ma a zasa chvíľku a uvidíte ma,« a: »Idem k Otcovi«?“ Hovorili: „Čo je to, že hovorí: »Ešte chvíľku«? Nevieme, čo hovorí.“ Ježiš spoznal, že sa ho chcú opýtať, a povedal im: „Dohadujete sa medzi sebou o tom, že som povedal: »Ešte chvíľku a neuvidíte ma a zasa chvíľku a uvidíte ma«? Veru, veru, hovorím vám: Vy budete plakať a nariekať, a svet sa bude radovať. Budete žialiť, ale váš smútok sa premení na radosť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář