Jdi na obsah Jdi na menu

Ísť ďalej

12. 5. 2015

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/ec/98/5d/ec985d68ddfb1Posledné dva mesiace na stretnutiach s mladými sme sa spolu zamýšľali nad rôznymi rozmermi lásky z pohľadu štyroch dimenzií človeka: telesná, psychicko-spoločenská, psychicko-kultúrna a duchovná dimenzia. A tak sme spolu prešli štyrmi láskami: telesná-eros, duševná-priateľstvo, kultúrna-náklonosť a duchovná-agape. Spolu sme objavili zaujímavú skutočnosť: aj keď ako kresťania vieme, že láska je o dávaní, predsa akosi v nás neustále prevláda túžba po tom, aby sme boli milovaní. Žijeme náš život prosíkajúc o lásku. Život, v skrytej nádeji, že raz bude naše srdce nasýtené radosťou, ktorá vychádza z prítomnosti pravej lásky.

Len hádam, či nie práve takýto postoj učeníkov viedol Ježiša ku vyrieknutiu slov dnešného evanjelia. Akoby stál pred osobami, ktorým je potrebné vysvetliť, že v učeníctve je potrebné ísť ďalej, ako len prebývať v duchu Petrových slov: “Učiteľ, dobre je nám tu.” (Lk 9,33), alebo: “Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života.” (Jn 6,68). Nestačí prežívať pohodlnosť a spokojnosť v prítomnosti Pána. Je potrebné prísť k plnosti poznania Boha, ktoré je síce dielom Boha ale v otvorenosti človeka pre jeho prijatie.

http://www.dondequiera.it/wp-content/uploads/2013/10/andare-oltrMožno práve momenty, kedy sa nám zdá, akoby Kristus pozeral kdesi inde, ako na nás, sú najsilnejšie momenty našej viery. Učeníkmi sme sa stali skrze jeho oslovenie, v prítomnosti a pošúvaním jeho Slova, pod jeho dohľadom sme urobili vážne rozhodnutia, ktoré prevrátili náš život. Všetko sprevádzaní Božou prítomnosťou. Ale zostať verným učeníkom v každom životnom momente už nie je také jednoduché. I v momentoch, ktoré nie sú až tak viditeľne prepojené so životom viery. Zachovať sa v duchu učeníctva aj v tomto priestore znamená ísť o krok ďalej, ktoré očakáva od učeníka Kristus. A k tomu potrebujeme jeho dar Ducha Svätého. Dar, ktorý v diskrétnosti nás sprevádza aj v tých najbanálnejších momentoch, aby sme sa zachovali ako Kristoví učeníci. V nich jeho pôsobením odhalíme, aká je dôležitá naša viera.

 

Jn 16,5-11: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Teraz idem k tomu, ktorý ma poslal, a nik z vás sa ma nepýta: ‚Kam ideš?‘ Ale srdce vám naplnil smútok, že som vám to povedal. Lenže hovorím vám pravdu: Je pre vás lepšie, aby som odišiel. Lebo ak neodídem, Tešiteľ k vám nepríde. Ale keď odídem, pošlem ho k vám. A keď príde on, ukáže svetu, čo je hriech, čo spravodlivosť a čo súd. Hriech je, že neveria vo mňa, spravodlivosť, že idem k Otcovi a už ma neuvidíte, a súd, že knieža tohto sveta je už odsúdené.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hadka

(mary, 12. 5. 2015 8:27)

Cakam, ze sa mi manzel ospravedlni po hadke.... ale toto mi pripomenulo, ze JA mam milovat, JA som to slubila - prisahala! Myslim, ze urobim prvy krok. Vdaka, Dominik.