Jdi na obsah Jdi na menu

Vzťah, ktorý sa oplatí chrániť

25. 5. 2018

https://parroquiasdemera.files.wordpress.com/2017/10/boda.jpgŽijeme v dobe paradoxov. Na jednej strane si uvedomujeme, že mnohé princípy a normy minulosti prinášali stabilitu, formu i spoločné dobro. Na druhej strane, je tu nová spoločnosť, ktorá tieto normy chce zmeniť a prispôsobiť požiadavkám a dobru jednotlivcov. Jednou z takýchto inštitúcií je i manželstvo.

Dnešný úryvok prináša polemiku medzi Ježišom a farizejmi o tomto vzťahu. Žiadajú potvrdenie Mojžišovej “výnimky”, ktorá zo tajuplného vzťahu medzi mužom a ženou, robí to, čo dnes nazývame kontraktom. Spísaná dohoda medzi (v tomto prípade dvoma) osobami, ktoré si zlegalizovali (podriadili pozitívnemu zákonu) svoj vzťah - teda ho definovali právom. Ježiš však upozorňuje, že manželstvo má ešte jednu prítomnú osobu - Boha: "Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje!"

Boh a Božia láska prítomná v každom vzťahu je základom trvajúceho vzťahu. Je zárukou permanentného hľadania dobra a silou jeho naplnenia i v manželstve. V jeho prítomnosti druhý sa nestáva objektom môjho uspokojenia, ale subjektom môjho darovania. Preto opúšťa predchádzajúci priestor lásky, aby vytváral nový a plnší: “Preto muž opustí svojho otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele”. Bohom požehnaný a človekom vytváraný vzťah, ktorý prináša tú najväčšiu radosť a stabilitu. Vzťah, ktorý sa každej spoločnosti oplatí chrániť a zachovať.

 

Mk 10,1-12: Ježiš odišiel do judejského kraja za Jordánom. Opäť sa k nemu zišli zástupy a on ich zasa ako zvyčajne učil. I pristúpili farizeji a pokúšali ho. Pýtali sa ho, či smie muž prepustiť manželku. On im odpovedal: „Čo vám prikázal Mojžiš?“ Oni vraveli: „Mojžiš dovolil napísať priepustný list a prepustiť.“ Ježiš im povedal: „Pre tvrdosť vášho srdca vám napísal toto prikázanie. Ale Boh ich stvoril od počiatku stvorenia ako muža a ženu. Preto muž opustí svojho otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele. A tak už nie sú dvaja, ale jedno telo. Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje!“ Doma sa ho učeníci znova na to pýtali. On im povedal. „Každý, kto prepustí svoju manželku a vezme si inú, dopúšťa sa voči nej cudzoložstva. A ak ona prepustí svojho muža a vydá sa za iného, cudzoloží.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 25. 5. 2018 11:48)

1. Tento text hovorí okrem iného o manželstve (len) ako spojení muža a ženy. Svätá rodina je jeho príkladom.

2. Aj v tomto roku bude vedenie EÚ celou silou presadzovať v tých štátoch, čo to ešte neprijali, variant homosexuálnych manželstiev, ako prirodzenej a rovnocennej formy rodiny, ktorú údajne priniesol vývoj spoločnosti.

3. Účel, ktorý rozhodol o tom, že za orientačne záujmami 5% homosexuálov stojí všemocná lobby svetovládcov, je jednoduchá. Nejde tu o záujmy malého počtu homosexuálov, ide tu o to, že kresťania sú týmto stavaní pred výber 2 možností: 1. buď sa vzdajú kresťanstva, alebo 2. Zmieria sa stým , že dostanú definitívne pečiatku nezmieriteľných, zaostalých, nemoderných a agresívnych občanov, ktorí nebudú môcť pracovať ani v štátnej správe ani v samospráve, čiže de facto, použitím demokracie budú z demokracie principiálne vyradení. A o to ide.

4. Ešte poznámka: pre ultra ateistov, ktorí sa zriekajú zdravého rozumu tento proces môže znamenať ďalšie dôležité víťazstvo nad kresťanstvom a môže byť znakom toho, čo chápu pod pokrokom. Pre kresťanov to môže byť naopak ďalší signál blížiaceho sa konca spoločnosti. Svätý Pavol to povedal úplne jasne:
" Slobodno všetko. Ale nie všetko osoží. Slobodno všetko buduje." (1 Kor. , 2, 23-24.).