Jdi na obsah Jdi na menu

Uvedenie do plnosti života

26. 5. 2018

https://pieravincenti.files.wordpress.com/2014/12/donna-viaggio.Žijeme v dobe, kedy “mať známosti” znamená veľmi veľa. Nemyslím tým hneď na korupciu či iné neetické presadzovanie záujmov. Skôr mi ide o uvádzanie do poznania a prežívania. Mať správneho a dobrého človeka, ktorý vás sprevádza na vašej životnej ceste a pomáha odhaliť jej krásu. Ktorému sa dokážete s dôverou zveriť a on vám umožní naplno rozvinúť vaše talenty a schopnosti.

V úryvku dnešného evanjelia k Ježišovi prinášajú deti, aby "sa ich dotkol”. Silu jeho dotyku už ľudia dokonale poznali. Dotyk, ktorý uzdravuje, kriesi a ochraňuje od Zlého. Deti v tomto prípade stelesňujú všetkých tých, ktorí sa nechávajú voviesť k Pánovi. Uchovávajú v srdci dôveru, ktorá je predpokladom k prijatiu života s Bohom a v spoločenstve veriacich.

Prijať postoj dieťaťa neznamená stať sa detinský. Neznamená ani slepú závislosť, v ktorej riskujeme, že vyjde nazmar naša kreativita a naše talenty. Znamená to vstúpiť do vzťahu súčinnosti s Božou milosťou. Odhaliť, ktoré z možných ciest prinášajú požehnanie a nový život plnosti. Ktorá cesta privádza nás a tých, za ktorých sme zodpovední, k plnosti života doprevádzanom Božou milosťou a dotykom.

 

Mk 10,13-16: Ježišovi prinášali deti, aby sa ich dotkol. Ale učeníci ich okrikovali. Keď to Ježiš videl, namrzený im povedal: „Nechajte deti prichádzať ku mne! Nebráňte im, lebo takým patrí Božie kráľovstvo. Veru, hovorím vám: Kto neprijme Božie kráľovstvo ako dieťa, nevojde doň.“ Potom ich objímal, kládol na ne ruky a požehnával ich.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 27. 5. 2018 6:57)

Vzdelanie vo forme vedomostí, som začal (vtedy ešte ateista) milovať na vysokej škole. Pre množstvo, možno i väčšinu mojich študentov je vzdelanie len vo forme papiera, je to len inštrument na dosiahnutie lepšieho postavenia v práci a teda vyššej životnej úrovne.
Ako kresťan mám často dojem, že vedomosti, ktoré mám, mi okrem iného, sťažujú život a v každom prípade k tomu čo je najdôležitejšie - spása mojej duše - mi príliš nepomáhajú.
Samozrejme to nie je chyba vedomostí, ale moja chyba - pretože vedomosti sú neutrálne - môžem ich použiť ako nástroj na vzburu proti Bohu i na jeho prijatie "ako dieťa". Aj nato mi dal Boh slobodu.