Jdi na obsah Jdi na menu

Potratová politika

23. 5. 2018

http://2.bp.blogspot.com/-9mgO8v6XHLc/U3dGXNq1ocI/AAAAAAAABFI/dtPočas dnešných dní sa naplno diskutuje o podpore alebo nie Zákona o potratovej politike na Slovensku z “dielne” Kotlebovej ĽSNS. Vyviera otázka, či je “správne” podporiť dobrý zákon, ktorý do Národnej rady predkladá strana, ktorú mnohí považujú za stranu so prvkami fašizmu. Nelegitimizuje sa takouto podporou zo strany kresťanov i spôsoby ich aplikácia anti-systémovej politiky?

Akokoľvek sa na to budeme pozerať, dnešné evanjelium nám kresťanom môže dať jasnú odpoveď na podobné otázky. Na Jánovu otázku: "Učiteľ, videli sme kohosi, ako v tvojom mene vyháňa zlých duchov. Bránili sme mu to…”, Ježiš odpovedá: "Nebráňte mu! Lebo nik, kto robí divy v mojom mene…” V Jánovom konštatovaní je vyjadrený jeden zvyk. A to, že láska k pravde u učeníkov môže vzbudiť istú žiarlivosť voči tomu, kto koná Božie skutky a presadzuje dobro, a pritom nepasuje do schém a predstáv o človeku, ktorý "má právo takto konať".

Bolo by smiešne, ak by žiarlivosť či iný pocit zabránili, aby sa šírilo dobro. Aby láska k životu a jeho ochrana nenašli svoje miesto v právnom systéme na Slovensku. Múdri ľudia pochopia, že takáto podpora nelegitimizuje stranu, ktorá len využíva systém tolerancie v demokracii. Pri diskusii o ĽSNS dodám stále “veď i pokazené hodinky ukazujú dva krát do dňa správny čas”. To však neznamená, že sa podľa nich budem riadiť. Avšak dobro treba podporiť stále.

 

Mk 9, 38-40: Ján povedal Ježišovi: „Učiteľ, videli sme kohosi, ako v tvojom mene vyháňa zlých duchov. Bránili sme mu to, veď nechodí s nami.“ Ježiš vravel: „Nebráňte mu! Lebo nik, kto robí divy v mojom mene, nemôže tak ľahko zle hovoriť o mne. Veď kto nie je proti nám, je za nás.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 23. 5. 2018 13:07)

1. Noviny a televíziu principiálne už roky nesledujem -s výnimkou Digy sport - futbalu, Discovery Science, Viasat History a Spektrum.

2. Napriek tomu sa to nedá, aby som čo to nevedel o Kotlebovi a jeho strane.

3. Inflácia morálky ide v ruka v ruke s infláciou a nedôvery hodnosťou pekných slov -a to osobitne tých, ktorí hovoria pekne a konajú opačne.

4. U Kotlebu nevidím problém v tom, v čom nemá pravdu, ani v jeho negatívnych činoch, tým si ubližuje sám, ale problém vidí v tom, že niektoré veci, ktoré hovorí - sú pravdivé.

5. Samozrejme, že jeho nepriatelia konajú typicky ľudsky - odmietajú všetko, čo povie, a to aj vtedy keď má pravdu - a tým nespochybňujú jeho, ale seba, pretože odmietať, či prekrúcať pravdu znamená podpisovať zmluvu s diablom - a výsledok je potom taký, že počet jeho prívržencov je stále dosť.

6. Tento postup sa nazýva "vylievanie špinavej vody z vaničky, aj s dieťaťom"".

Boj proti extrémizmu sa nevedie tým, že sa jeho predstavitelia likvidujú fyzicky, alebo politicky a spoločensky - hlava - nehlava.
Jedine úspešná metóda nespočíva v analýze toho (možno aj 90%) v čom nemajú pravdu, ale v analýze toho (možno len 10%) v čom majú pravdu. A zároveň ponúkať zmysluplné riešenia daných problémov, ako varianty k ich agresívnym postupom a návrhom.

Je len otázkou či by finančno-mocenské elity nepovažovali priznať daných 10% pravdy, za príliš vysokú daň, či by sa tých 10% nestalo príslovečným kamienkom, ktorý aj veľký voz prevráti.

Názor

(Mirka, 23. 5. 2018 11:34)

Politici, ktorí predkladajú takéto zákony, by sa mali najprv a
v prvom rade zamyslieť nad tým, ako zmeniť celý zdravotnícky a sociálny systém tak, aby matka s dieťaťom, ktoré sa rozhodla donosiť, našla naozajstnú pomoc, ako aj programy prevencie. Rovnako cirkev a jej predstavitelia by namiesto citovania Biblie mali vyjsť do reálnych ulíc a začať konečne funkčne pôsobiť v diakonickej oblasti a prispievať tak svojim podielom k zlepšovaniu života v spoločnosti. Zaujímavé, že pokiaľ ide o slobodné matky s deťmi, týrané ženy, deti v rómskych osadách, či deti utečencov, tam už politici a cirkvev necítia takú ohromnú potrebu angažovať sa. Každý, kto súhlasí so zmenou súčasného interrupčného zákona, by mal najprv preukázať osobnú skúsenosť práce v sociálnej oblasti a skúsenosť v oblasti reálnej postnatálnej starostlivosti o tieto "zachránené nenarodené životy". A až potom citovať Bibliu...v opačnom prípade je to farizejstvo hrubého zrna.

Re: Názor

(Tomáš , 23. 5. 2018 12:17)

Nikro nepomáha viac tehotným ženám v núdzi a tiež ľuďom v núdzi ako cirkev. To co štát dava slabým a nudznim he smet

Re: Re: Názor

(Mirka, 23. 5. 2018 13:04)

Aké konkrétne riešenia má cirkev a zástancovia novely zákona v jednotlivých prípadoch po zákaze interrupcií? Majú zodpovedané otázky typu: Budú ženy po nelegálnom potrate odsúdené do väzby? Budú právne spoluzodpovední aj otcovia? Kto sa postará v takom prípade o už narodené deti páru? Na tieto otázky som ešte NIKDY nepočula konkrétnu a priamu odpoveď, len vyhýbavé argumenty. A ďalej: máme kvalitný sociálny systém, ktorý je schopný pomôcť slobodným a neplnoletým matkám, ktoré si dieťa ponechajú? Funguje adopčný systém na dobrej úrovni? Aké riešenia má štát a cirkev pre týrané ženy v ťažkej situácii a v tehotenstve? Väčšinou žiaľ len evidenciu na čakací list do azylového domu...Ako KONKRĚTNE podporuje štát, či cirkev mnohodetné rodiny (okrem písania pochvalných príspevkov). Máme kvalitný prevenčný program a sexuálnu výchovu na školách, ktorá vedie k vyzdivihovaniu vernosti a zodpovednosti? Nie je totiž pravdou, že každé dieťa a mladistvý dostane dostatočne informácie doma, v rodine! Vie štát poskytnúť kvalitné vzdelanie a integráciu ľudí a detí s postihnutím, alebo necháva rodičov, nech situáciu zvládajú finančne, emočne i psychicky sami? Nemala by sa cirkev a štát zasadzovať najprv za zodpovedanie a riešenie týchto otázok predtým, než schváli zákaz? Boli už páni politici, ktorí sa zasadzujú za tento zákon v situácii, v ktorej sa pozerali na vlastný pozitívny tehotenský test :-)? Nemalo by ich ako otcov v prvom rade zaujímať napríklad zlepšenie zákona o výživnom, jeho vymáhaní atď.?