Jdi na obsah Jdi na menu

Miluješ ma?

22. 5. 2015

http://www.cliclavoro.gov.it/BlogCliclavoro/PublishingImages/wp-Na záver nejakej činnosti alebo určitého obdobia zvykneme urobiť nejakú tú sumarizáciu. Sme na konci Veľkonočného obdobia a je tu čas pozastaviť sa nad naším kráčaním počas tohto obdobia. Úryvky z Jánovho evanjelia nám prinášali informáciu o Kristovej osobe, jeho vzťahu s Otcom, pozvanie k prijatiu jeho posolstva a život v pravde, ktorý prináša slávu. Preto prichádza správny čas na hodnotenie. Kristus to robí otázkou, ktorú predostrie nie len Petrovi.

Tá otázka je: “Šimon, syn Jánov, miluješ ma väčšmi ako títo?” Je to otázka - lepšie povedané otázky - po veľkosti vzťahu medzi Majstrom a učeníkom. Otázky, ktoré hľadajú to správne pomenovanie lásky medzi nimi: láska ako náklonnosť, láska ako priateľstvo, láska ako odovzdanosť - agapé. Peter, trochu sklamaný, predsa nájde spôsob ako vyjadriť správnym spôsobom svoju lásku voči Pánovi ale aj svoju nedokonalosť ju prežívať v plnosti. Jeho slová sú silné: “Pane, ty vieš všetko, ty dobre vieš, že ťa mám rád.” Kristus nad nimi nepolemizuje, ale zveruje Petrovi úlohu.

Kristové slová na záver sú jednoduché a veľmi výstižné pre nás všetkých: “Poď za mnou!” Teda kráčať cestou, ktorá je pre nás pripravená. Po ktorej už teraz kráčame, aj keď neustále obzerajúc sa kade-tade, dookola či dozadu, vo svojej rastúcej nespokojnosti.

 

Jn 21,15-19: Keď sa Ježiš zjavil svojim učeníkom a jedol s nimi, opýtal sa Šimona Petra: „Šimon, syn Jánov, miluješ ma väčšmi ako títo?“ Odpovedal mu: „Áno, Pane, ty vieš, že ťa mám rád.“ Ježiš mu povedal: „Pas moje baránky!“ Opýtal sa ho aj druhý raz: „Šimon, syn Jánov, miluješ ma?“ On mu odpovedal: „Áno, Pane, ty vieš, že ťa mám rád.“ Ježiš mu povedal: „Pas moje ovce!“ Pýtal sa ho tretí raz: „Šimon, syn Jánov, máš ma rád?“ Petra zarmútilo, že sa ho tretí raz spýtal: „Máš ma rád?“, a povedal mu: „Pane, ty vieš všetko, ty dobre vieš, že ťa mám rád.“ Ježiš mu povedal: „Pas moje ovce! Veru, veru, hovorím ti: Keď si bol mladší, sám si sa opásal a chodil si, kade si chcel. Ale keď zostarneš, vystrieš ruky, iný ťa opáše a povedie, kam nechceš.“ To povedal, aby naznačil, akou smrťou oslávi Boha. Ako to povedal, vyzval ho: „Poď za mnou!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář