Jdi na obsah Jdi na menu

Až teraz?

http://www.definicionabc.com/wp-content/uploads/iron%C3%ADa.jpgPodľa filológie, irónia je výrazový prostriedok, v ktorom určitý pozitívny výrok má pejoratívny zmysel. V širšom slova zmysle - teda, ako ho my často používame - ide o akýkoľvek jemný, zastretý výsmech či posmech. Pre Sokrata je irónia istý spôsob, ako sa postaviť voči druhému účastníkovi rozhovoru predstieraním vlastnej nevedomosti alebo obdivu k nemu. V poslednom čase som si uvedomil, že sa stáva výrazovým prostriedkom mnohých, ktorí sa nedokážu pozerať na “hlúposť múdrych”. Citlivo ju možno nazvať “extravagantnosť” vo vyjadrení skeptického človeka, ktorý poukazuje na nejakú pravdu, ale jeho hlas nie je vypočutý.

Pred Kristom stoja učeníci, ktorým vysvetľuje pravdu o sebe. Evanjelistom Jánom zosumarizované slová v Ježišovej rozlúčkovej reči, ktorú predniesol - podľa Jánovskej tradície - po udalosti poslednej večere. Slová, ktoré sme mohli počúvať posledné dva-tri týždne v liturgických textoch.
Ježišova reakcia na ich vyznanie: “Teraz … veríme, že si vyšiel od Boha”, je plná irónie: „Teraz veríte?” Správny moment k tomu, aby uverili už bol v minulosti. Je to vlak, ktorý sa už pohol svojím smerom a učeníci zostali na nádraží. Omyl učeníkov je prijať vieru ako presvedčenie a byť v pozícii gréckych a aj rabínskych učeníkov: presvedč nás svojím slovom a svojou logikou a my ti uveríme. Veria až teraz? Doterajšie tri roky Božej blízkosti a rozlievanej Božej milosti boli kde?

A ani my nie sme iní. Od momentu nášho počatia sa Boh o nás stará. Ponúka nám mnohé impulzy k šťastiu; pripravuje nám udalosti k plnej realizácie v živote; posiela nám ľudí, aby nás popohnal dopredu.
Ale nebojme sa, Boh má s človekom trpezlivosť. Toto je jeho irónia - otvoriť človeku oči, aby videl. Prijal smiešnosť svojho postoja, uvedomil si svoje limity a prijal nevšedné bohatstvo jeho vykupiteľského diela.

 

Jn 16,29-33: Učeníci povedali Ježišovi: „Teraz už hovoríš otvorene a nehovoríš v obrazoch. Teraz vieme, že vieš všetko a nepotrebuješ, aby sa ťa dakto spytoval. Preto veríme, že si vyšiel od Boha.“ Ježiš im odvetil: „Teraz veríte? Hľa, prichádza hodina, ba už prišla, keď sa rozpŕchnete, každý svojou stranou, a mňa necháte samého. Ale nie som sám, lebo Otec je so mnou. Toto som vám povedal, aby ste vo mne mali pokoj. Vo svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář