Jdi na obsah Jdi na menu

Pečať

30. 5. 2015

http://www.studioverde.it/wp-content/uploads/2012/03/02_sigillo_Človek si vo svojom živote vytvára určité modely či schémy správania, ktoré mu pomáhajú v príhodnom okamihu správne sa rozhodnúť, zareagovať či konať. Je to určitá “ideálna” vízia, podľa ktorej by (nie len my) ľudia okolo mali konať. Človek má potom predstavu, že bez prijatia týchto modelov svet, spoločnosť, rodina nemôžu správne fungovať. Ak to nejde podľa nich, človek rebeluje, pozdvihuje svoj hlas. Ale je tá naša predstava tá najvhodnejšia? Nezaslepený človek veľmi rýchlo zistí, že v každodennosti existujú aj alternatívy konania - je možné reagovať a konať aj iným spôsobom. Dokonca lepším. Zvlášť to platí v duchovnom živote.

Dnešné evanjelium nám prináša situáciu “alternatívy”, ktorá privádza ku zlosti veľkňazov, zákonníkov a starších. Totiž po stáročiach je znovu vybudovaný chrám, jeho služby fungujú, zdá sa, že všetko smeruje tým správny smerom. A tu príde nejaký Galilejčan, ktorý to ide prevracať - a to nie len symbolicky. Preto je na mieste otázka: “Akou mocou toto robíš? Alebo kto ti dal moc, aby si to robil?” (Asi by bolo vhodnejšie slovo autorita ako moc, ale to nechám na biblistov a liturgistov). Teda, chcú vidieť nejakú pečiatku, oprávnenie, že toto všetko môže robiť. Problém je v tom, že proroci - povolaní samotným Bohom - nepotrebujú žiadnu pečať. Ich svedkami sú udalosti odohrávajúce sa okolo a v dejinách. Teda pôsobenie Božieho Ducha.

Aj v našich komunitách, farnostiach, diecézach iste nájdeme mnoho osôb, ktoré sú až príliš naviazané na prijaté “patenty ortodoxie”. Neučia sa z dejín a tradície Cirkvi, kde sa prejavilo a neustále sa prejavuje dielo Ducha Svätého. Žiadajú pečiatku, podpis, dekrét (dokonca aj od Vatikánu) a pritom Boh pozýva k niečomu celkom inému. Nenechajme sa vyrušiť - hľadajme realizáciu Božieho kráľovstva v našom životnom priestore, poznajúc stále lepšie Božie slovo a otvorenosťou pre vanutie Ducha.

 

Mk 11,27-33: Ježiš a jeho učeníci prišli znova do Jeruzalema. Ako chodil po chráme, pristúpili k nemu veľkňazi, zákonníci a starší a pýtali sa ho: „Akou mocou toto robíš? Alebo kto ti dal moc, aby si to robil?“ Ježiš im povedal: „Aj ja sa vás na niečo spýtam. Odpovedzte mi, potom vám poviem, akou mocou toto robím. Jánov krst bol z neba, či od ľudí? Odpovedzte mi!“ Oni rozmýšľali a hovorili si: „Ak povieme: Z neba, povie: ‚Prečo ste mu teda neuverili?‘ ale ak povieme: Od ľudí,“ to sa báli ľudu, lebo všetci pokladali Jána za ozajstného proroka. Odpovedali teda Ježišovi: „Nevieme.“ A Ježiš im odvetil: „Ani ja vám nepoviem, akou mocou toto robím.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář