Jdi na obsah Jdi na menu

Očakávanie

image.jpgPred pár rokmi som počul vetu či tvrdenie: "Očakávanie je matkou sklamania." Predstavuje určitú skúsenosť, ktorú poznáme veľmi dobre. Ak máme veľké očakávania, často to prináša sklamanie nad neuskutočnenou realitou. Čaká nás nejaká udalosť, očakávame naplnenie istých predstáv a oni sa nenaplnia ani čiastočne. Niektorí sa preto uchyľujú opačnému postoju, neočakávať radšej nič.

Úryvky z evanjelia podľa Marka za posledné tri dni priniesli rozprávania o očakávaniach ľudí voči získaniu večného života. Do tejto situácie, v ktorej tri skupiny ľudí hľadajú spôsob získania “večného života” - 1. bohatý človek, ktorý má strach zo straty svojich istôt; 2. učeníci, ktorí hľadajú adekvátnu odmenu; 3. apoštoli, ktorí chcú ešte viac ako len budúce prišľúbenia; vstupuje ďalší - odlišný model veriaceho človeka. Slepý Bartimej, žobrajúci drobné peniaze pri bráne do Jericha od pútnikov smerujúcich do Jeruzalema.
Kristus je vzdialený už len 30 km od potupnej smrti. A na tomto míľniku sa pristavuje pri človeku, ktorý koná to, čo my hrdí kresťania a učeníci sa hanbíme urobiť: kričať o svojej bolesti, žiadať svetlo do života aj keď všetci hovoria, že radšej by mal mlčať. Ježiš ho počuje, prijíma a volá. Povzbudený apoštolmi približuje sa ku Kristovi a prijíma uzdravenie. Stáva sa tak prvým učeníkom, ktorý vie, čo robiť v pravom okamihu, aby mohol vykročiť za Mesiášom.
Jeho pohľad nie je upriamený na budúcu odmenu, ani na sľúbenú náhradu, ale na prítomný okamih, v ktorom okolo neho prechádza Boh na svojej ceste k zavŕšeniu vykupiteľského diela. Na čo mám upriamený pohľad ja? silná otázka do môjho života.

 

Mk 10,46-52: Keď Ježiš so svojimi učeníkmi a s veľkým zástupom z Jericha odchádzal, pri ceste sedel slepý Bartimej, Timejov syn, a žobral. Keď počul, že je to Ježiš Nazaretský, začal kričať: „Ježišu, syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Mnohí ho okríkali, aby mlčal; ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Ježiš zastal a povedal: „Zavolajte ho!“ Zavolali slepca a vraveli mu: „Neboj sa! Vstaň, volá ťa!“ On odhodil plášť, vyskočil a šiel k Ježišovi. Ježiš mu povedal: „Čo chceš, aby som ti urobil?“ Slepec mu odpovedal: „Rabboni, aby som videl!“ A Ježiš mu povedal: „Choď, tvoja viera ťa uzdravila!“ A hneď videl a šiel za ním po ceste.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář