Jdi na obsah Jdi na menu

V plnosti

26. 5. 2015

http://www.strabiliami.it/immagini/upload/2015/02/children_dog2.Od malička sme boli učení zriekať sa niečoho teraz pre lepšiu budúcnosť. V limitovanom živote to tak jednoducho funguje. Dnes šetrím, aby som o nejaký čas niečo väčšieho kúpil. Dnes trénujem, cvičím, učím sa, zapieram sa, aby som o pár rokov niečo dosiahol. Bolo by omylom, ak by sme zabudli na toto pravidlo života. Ako sme si pripomenuli vo včerajšom zamyslení: v tomto limitovanom svete získavame adekvátnu náhradu. Kdežto Ježiš ponúka plnosť. Na prvý teraz sa zriekame, aby sme získali PLNOSŤ. Napriek tomu včera sme počuli o vyhasnutí entuziazmu po večnom živote u človeka, ktorý nevedel prijať Ježišovu cestu.

Peter a ďalší učeníci, vidiac túto reakciu a počujúc slová Ježiša o bohatstve, zostávajú prinajmenšom ohromení. Človek hľadajúci šťastie, pri ponuke ho dosiahnuť, nedokáže urobiť posledný a rozhodujúci krok. Je pravdou, že okrem Matúša (ktorý predal všetko a nasleduje Ježiša) nikto z nich “nemal problém” s vysporiadaním sa s bohatstvom - nemali ho. Predsa sa Peter pýta: “Tí, ktorí opustili všetko, sú na poriadku?” A Ježiš vysvetľuje s trpezlivosťou, že otázka nie je v mať alebo nemať. Otázka spočíva v naviazanosti, teda: “Kde je tvoje srdce?” Alebo ešte lepšie: “Od čoho očakávaš uspokojenie srdca?” Ježiš dáva zároveň odpoveď. Jednou realitou je On sám. Ide o prisľúbenie: on je tým najvyšším dobrom, túžbou, šťastím. Preto opustením niečoho, človek získava všetko.

Pri čítaní tohto textu, som si uvedomil, koľko toho ešte máme na opustenie. Ale toto ešte nie je nič, pri pohľade na tú najväčšiu a najťažšiu výzvu. Totiž Peter ešte nevie, že ho čaká najťažšia úloha, v ktorej musí opustiť najťažšiu skutočnosť: obraz o sebe samom, ako dokonalom a vernom apoštolovi. A čo my?

 

Mk 10,28-31: Peter začal hovoriť Ježišovi: „Pozri, my sme opustili všetko a išli sme za tebou.“ Ježiš povedal: „Veru, hovorím vám: Niet nikoho, kto by pre mňa a pre evanjelium opustil dom alebo bratov a sestry alebo matku a otca alebo deti alebo polia, aby nedostal stonásobne viac; teraz, v tomto čase, domy, bratov, sestry, matky, deti i polia, hoci s prenasledovaním, a v budúcom veku večný život. A mnohí prví budú poslednými a poslední prvými.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář