Jdi na obsah Jdi na menu

Dar alebo Darca

18. 6. 2016

http://uomonero.blog.tiscali.it/files/2009/12/uid_12563afdb83.58Sociológia definuje hodnoty ako “súbor odovzdávaných idei a názorov konkrétnej komunity, ktoré umožňujú zorientovanie sa jednotlivca v tom, čo je žiaduce, správne, dobré, chvályhodné v tom danom prostredí. Z tejto definície môžeme vnímať niektoré charakteristiky hodnôt. Prvou je ich relatívnosť - teda naviazanosť na konkrétnu komunitu (konkrétna hodnota môže mať odlišný význam v rôznych kultúrnych prostrediach); transcendentnosť - t.j. ide skôr o životnú orientáciu, a nie o konkrétny cieľ, ktorý je potrebný dosiahnuť; osvojiteľnosť - sú prijímané skrze socializáciu konkrétnom kultúrnom prostredí; a neposlednom rade sú “hybnou silou” konania človeka. Čím viac sú zvnútornené, tým viac charakterizujú ľudské konanie.

Ježišove slová v dnešnom úryvku evanjelia upierajú čitateľov pohľad na otázku hodnôt: hodnota ľudského bytia, hodnota pozemských dobier a hodnota vzťahu. Len “slepý a ignorant“ bude popierať absolútnu hodnotu ľudského života. O to viac ten, ktorý verí v čítané Božie slovo. Už je to odlišné v otázke vzťahu k pozemským dobrám, k človeku a k Bohu. Ako to vyjadruje dnešné evanjelium, veľmi ľahko vstúpime do začarovaného kruhu, keď stojíme pred otázkami typu: Čo budeme jesť? Čo budeme piť? Čo si oblečieme? Zdá sa, že tieto otázky - podstatné a veľmi dôležité v ľudskom živote - sú kriticky poňaté zo strany Ježiša. Problém však nie je v oných otázkach, ale v spôsobe ich realizácie v každodennom živote človeka. Pre vysvetlenie je potrebné pohliadnuť lepšie na náš život.

Totiž, tie najpodstatnejšie skutočnosti nášho života majú zväčša “charakter bezplatnosti” - nepotrebujeme ich získať svojou aktívnosťou, šikovnosťou a potom. Sú nám dané zdarma - veď kto z nás získal život, talenty, výchovu, starostlivosť, lásku… a zaplatil za ne. Môžeme ich len slobodne prijať, zostať im verní a odpovedať na ne. Zoči-voči týmto darom, je človek pozvaný odhaliť ich Darcu. A tu nastáva problém, o ktorom hovorí Ježiš: čo je viac - dar alebo Darca? Človek mylne smeruje svoj pohľad na dary a zabúda na Darcu. Pri takomto sústredení sa len na dar, strácame vedomie je pravej hodnoty. A to je význam, ktorý nám zjavujú Ježišove slová: “Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše."

 

Mt 6,24-34: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone. Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev? Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, ani nežnú, ani do stodôl nezhromažďujú, a váš nebeský Otec ich živí. Nie ste vy oveľa viac ako ony? A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu? A čo sa tak staráte o svoj odev? Pozrite sa na poľné ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol oblečený tak ako jediná z nich. Keď teda Boh takto oblieka poľnú bylinu, ktorá dnes je tu a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?! Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: ‚Čo budeme jesť?‘ alebo: ‚Čo budeme piť?‘ alebo: ‚Čo si oblečieme?‘! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete. Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše. Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář