Moc kresťana
Niekto o nej spieva; niekto o nej básni; niekto o nej sníva; niekto je po nej hladný; len akosi je málo tých, ktorí ju chcú žiť. Hovoríme o láske - o láske, ktorá nastaví aj druhé líce, len aby dala šancu k zmene. Láska, ktorá ide za hranicu reciprocity. Ľahko konštatovať, ale ťažšie žiť v každodennosti. To ale neznamená, že nad ňou nemáme uvažovať. Super slová, ktoré napísal C.S.Lewis: «Položili ste krásu, energiu a plodnosť vedľa mŕtvych, sterilných vecí. Presne tak sa naša “slušnosť a zdravý rozum” javia ako sivé a mŕtve vedľa blahodarnosti lásky.»
Dnešné evanjelium, po včerajších slovách, zarezáva ešte viac do živého. Božia logika nádeje a trpezlivosti s hriešnikom, nepozýva učeníka k tomu, aby mal trpezlivosť s hriešnikom, ale aby ho miloval. vyvracia predstavy o spravodlivej a zaslúženej láske. Ježiš pozýva učeníka k prežívaniu lásky, ktorá zanecháva stopy blahodarnosti. Totiž v Božej predstave o láske, stredobodom pozornosti nie je milujúci ale milovaný. Tak ako stredobodom Božej lásky nie je samotný Boh ale človek, ktorý je touto láskou obdarovaný.
Vo včerajšom Žalme 98 sme mohli počuť: “Pán oznámil svoju spásu, pred očami pohanov vyjavil svoju spravodlivosť.” Jeho spravodlivosť sa prejavila na kríži, keď vzal na seba náš trest za hriechy a nechal sa pribiť na drevo kríža. To je Božie spravodlivosť. Hranice medzi Božou láskou a Božou spravodlivosťou nie je možné identifikovať. Tým pozýva aj nás, ktorí sme uverili v neho, nebáť sa šokovať tento svet. A tam, kde sa očakáva trest prejaviť milosrdenstvo. Moc totiž nespočíva v trestaní ale v milosrdenstve. Sudca nemôže byť milosrdný voči previnilcovi - jeho úlohou je súdiť. Kráľ však môže i odsúdiť ale môže aj prejaviť milosrdenstvo. Teda, kto má väčšiu moc? Moc kresťana nespočíva v súde - spočíva v láske a odpustení.
Mt 5,43-48: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých. Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“
Komentáře
Přehled komentářů
Hlavný problém je vo výbere: Kedy nastaviť druhé líce, odpúšťať a milovať tých čo nám ublížili - k tomu nás vedú citované texty Sv. Písma, a kedy sa zlu postaviť, k čomu nás tiež vyzývajú zasa iné texty Sv. Písma - učebnicový prííklad - ako vedúci pracovník musím stáť na strane dobra - musím obetavých a múdrych pracovníkov brániť pred lenivými, neschopnými a zákernými - čo sa vždy u nich spája, aby prežili.
Odpustenie je asi vhodné v prípadoch, keď ublížili nám osobne.
Komentár
(Matulay, 22. 6. 2015 6:04)