Jdi na obsah Jdi na menu

Problém nesúdiť

20. 6. 2016

http://aforisticamente.com/wp-content/uploads/2015/02/giudicare_Mnohé náboženstva vo svojej náuke odmietajú súd nad človekom. Pričom paradoxne, so zrodom ich morálky prichádza tendencia posudzovať, a to nielen skutky človeka, ale aj samotného človeka, ktorý ich koná. Hovoríme o činnosti (zväčša mentálnej), ktorá veľmi ľahkovážne vstúpila do každodennosti každého z nás. Možno aj preto, Ježiš tejto problematike venuje jasné a stručné stanovisko, ktoré môžeme nájsť v dnešnom úryvku z evanjelia.

Jeho slová: “…nesúďte, aby ste neboli súdení…”, sú silné vo význame, a súčasne veľmi striktné vo vyjadrení. Nie je možné si nevšimnúť prítomnú výraznú charakteristiku kalkulácie: “… lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám”. Ježišova výzva nie je odôvodnená nejakým vznešeným cieľom či duchovným opodstatnením. Jednoducho pozýva prijať ten typ pohľadu na blížneho, aký my očakávame, že blížny bude mať voči nám. Teda odôvodnenie je vysvetlené výhodnosťou (či dokonca vypočítavosťou) takéhoto správania. Paradoxne, napriek takejto jednoduchej kalkulácie, je pre človeka ťažké neposudzovať. Prečo je tomu tak?

Tento fakt vysvetľujú jeho nasledujúce slová: "Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?” Zdá sa, že problém človeka nespočíva v tom, že by jeho srdce bolo zlé; ako v tom, že sme málo navyknutí na to, aby nás niekto napomínal či dokonca liečil. Koľko námahy nás stojí ísť k lekárovi, ku kňazovi či ku psychológovi, aby sme im odhalili svoje “nedokonalosti”. A tak na pozadí tejto výzvy je otvorenosť voči zmene nášho srdca: “…vyhoď najprv brvno zo svojho oka” - teda k novému spôsobu nazerania a chápania konkrétnych ľudí alebo konkrétnych situácii. Nezabúdajúc pritom, že náš spôsob nazeraniu bude vždy a len “náš” - t.j. subjektívny”. A uvedomujúc si, že láska má svoj čas a vyžaduje nadanie čakať na ozajstnú zmenu.

 

Mt 7,1-5: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám. Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: ‚Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka‘ a ty máš v oku brvno?! Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář