Jdi na obsah Jdi na menu

Strach - dôvera

30. 6. 2015

http://www.aleteia.org/image/it/article/affidarsi-preghiera-madoStrach a dôvera sú dva protichodné postoje alebo pocity, ktoré napĺňajú srdce človeka. Prvý ho brzdí v realizácii a druhý povzbudzuje k napredovaniu. Ak rastie jeden, druhý ubúda. Strach prichádza z poznania ohraničenosti človeka a stavia na tom, čo je pre nás nemožné. Je postavený na negatívnych skúsenosti nášho života, na chybách z našej minulosti a predstave, že prekonať prekážky života je veľmi ťažké alebo priam nemožné. A môžeme v tom úsilí sklamať očakávania. Dôvera pochádza z poznania nadprirodzenej sily v nás, ktorá pochádza do Stvoriteľa. Rastie, ak človek buduje svoj život založený na sile etiky a morálky. Ide o život harmónie, kde nemajú priestor vnútorne depresie a vnútorná vyprahnutosť.

Učeníci naplnený strachom, poznajú svoju ohraničenosť. Ako dobrí rybári veľmi dobre vedia, čo s človekom spraví rozbúrené more. Napriek tomu, že sú dobrí plavci pociťujú strach z búrky. Nasledujú Krista, ktorý je mocný v slove a v čine, ale ešte nepoznajú ďalší rozmer učeníctva. Teda nielen počúvať, nie len nasledovať, ale aj dôverovať. To posledné je asi to najťažšie rozhodnutie. Často sa stáva, že práve vtedy učeník sa rozhodne zanechať Pána. Učeníci sa v tejto skúsenosti učia nezanechať Boha v momente búrky, ale zanechať svoj strach a vedieť si odpočinúť aj v tomto momente.

Je prirodzené, že v priebehu života kresťana prichádzajú momenty, v ktorom má dojem, že to nedokáže. Keď sa zdá, že je všetko stratené. V tedy Kristus vstáva a vstupuje do udalostí a svojou mocou upokojuje človeka. Preto dnešné evanjelium nás vyzýva nemať strach a opustiť malovernosť. Dokážeme to, ak na loďku nášho života necháme vstúpiť Krista, ako spoločníka na ceste.

 

Mt 8,23-27: Ježiš nastúpil na loďku a jeho učeníci ho nasledovali. Na mori sa zrazu strhla taká búrka, že sa vlny prevaľovali cez loďku; a on spal. Pristúpili k nemu a zobudili ho slovami: „Pane, zachráň nás, hynieme!“ On im povedal: „Čo sa bojíte, vy maloverní?!“ Potom vstal, pohrozil vetru i moru a nastalo veľké ticho. Ľudia žasli a hovorili: „Ktože je to, že ho i vietor i more poslúchajú?“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář