Jdi na obsah Jdi na menu

Byť človekom

20. 7. 2015

http://www.lorecalle.it/wp-content/uploads/2012/05/timthumb.jpg«Jestvovalo slovo “sloboda”! Slovo nezmerateľné podobne ako nebo, neuchopiteľné rukou človeka ako hviezda na nebi. Napriek tomu vytvorené z túžby ľudí, ktorí stále hľadali a snažia sa ho potvrdiť. Slovo poškvrnené krvou miliónov ľudí.» Toto sú slová rakúskeho spisovateľa a novinára Jeseph-a Roth-a, ktorými poukazuje na veľkosť a tajomnosť statusu človeka, ktorý voláme slobodou. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že po nej človek túži, realita je však odlišná. Je tu túžba po ovládaní druhého ale i túžba byť ovládaný (bez zodpovednosti).

Za Ježišom prichádzajú zákonníci a farizeji, ktorí žiadajú od neho znamenie z neba na potvrdenie jeho identity. Ide o znamenie, ktoré ich má “donútiť” uveriť, že je Mesiášom poslaným od Boha. Žiadajú od Boha niečo, čo mu nie je vlastné. Boh je darcom slobody. Neprinúti nikoho, aby uveril. Veď samotná viera je slobodným rozhodnutím. Zároveň, kto dokáže rozoznávať, tomu všetko je znamením od Boha. A človek, ktorý žiada neustále nové a nové znamenia, bez akceptácie významu tých predchádzajúcich, podobá sa človeku, ktorý zbiera dopravné značky namiesto toho, aby sledoval nimi ukazujúci smer a došiel do cieľa.

Boh vo svojej slobode neustále nám dáva znamenia, ktorými potvrdzuje svoj záujem o človeka. Svoju lásku voči stvoreniu. Sú to znamenia, ktoré “neznásilňujú” človeka. Postavia ho do pozície slobodného rozhodnutia a následnej zodpovednosti za život. Nie je to viac človek zberateľ. Je to jednoducho človek - slobodný človek.

 

Mt 12,38-42: Niektorí zákonníci a farizeji povedali Ježišovi: „Učiteľ, chceme vidieť nejaké znamenie od teba.“ On im povedal: „Zlé a cudzoložné pokolenie žiada znamenie. Ale znamenie nedostane, iba ak znamenie proroka Jonáša. Lebo ako bol Jonáš tri dni a tri noci v bruchu veľkej ryby, tak bude Syn človeka tri dni a tri noci v lone zeme. Mužovia z Ninive vystúpia na súde proti tomuto pokoleniu a odsúdia ho; lebo oni sa kajali na Jonášovo kázanie a tu je niekto väčší ako Jonáš! Kráľovná z juhu vystúpi na súde proti tomuto pokoleniu a odsúdi ho; lebo ona z končín zeme prišla počúvať Šalamúnovu múdrosť a tu je predsa niekto väčší ako Šalamún!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář