Jdi na obsah Jdi na menu

Kontradikcia

1. 8. 2015

http://www.daringtodo.com/wp-content/themes/daring3/tf_cache/201Ján Krstiteľ najväčší z ľudí, ktorí sa narodili zo ženy. Toto Ježišove hodnotenie pochádza z naplnenia úlohy pravoverného proroka, svedka a znamenie príchodu Mesiáša, mnohokrát nepríjemného pre hlásiacu pravdu. Je zavraždený pre zášť jednej ženy a váhavosť kráľa. Rozprávanie evanjelistu Matúša o jeho smrti je zosumarizovanie kontradikcie, ktorá je v srdci človeka. Rád počúva slová obsahujúce spravodlivosť a ideál, na druhej strane nenávisť pre túto obsahujúcu pravdu.

Herodes, Herodiada a Salome sú obrazom masky ľudského temperamentu, ktorý stojí zoči-voči pravde prichádzajúcej od Boha. Predstavujú reakciu zranenej pýchy, ktorá sa stáva pomstychtivou. Návnada sa podarila, pasca cvakla a dotieravec eliminovaný. História intríg a závisti ženy, ktorá manipuluje so slabým kráľom. Mená týchto osôb považujúcich sa za silných zanikli v dejinách národa, kdežto svedectvo a slovo sťatého proroka ďalej žije.

Je to Boh, ktorý píše dejiny. Nie veľkí a mocní medzi ľuďmi, ktorí si myslia, že majú v rukách osud ľudí. Ako učeníci, si musíme dávať pozor, aby sme nepodľahli nikdy hlasu sirén moci. Odpísať tak pravdu, ktorá prichádza aj cez kritický hlas človeka stojaceho pred nami.

 

Mt 14,1-12: V tom čase tetrarcha Herodes počul o Ježišovi a hovoril svojim dvoranom: „To je Ján Krstiteľ. Vstal z mŕtvych, a preto v ňom pôsobí zázračná moc.“ Herodes totiž Jána chytil, sputnal ho a vrhol do väzenia pre Herodiadu, manželku svojho brata Filipa, lebo mu Ján hovoril: „Nesmieš s ňou žiť!“ A chcel ho zabiť, bál sa však ľudu, lebo ho pokladali za proroka. No v deň Herodesových narodenín tancovala dcéra Herodiady v kruhu hostí a Herodesovi sa tak zapáčila, že jej pod prísahou sľúbil dať všetko, čo si bude žiadať. Ona na návod svojej matky povedala: „Daj mi tu na mise hlavu Jána Krstiteľa.“ Kráľ sa zarmútil, ale pre prísahu a kvôli spolustolujúcim rozkázal, aby jej ju dali. A tak dal Jána vo väzení sťať. I priniesli na mise jeho hlavu, odovzdali ju dievčaťu a ono ju zanieslo svojej matke. Tu prišli jeho učeníci, vzali jeho telo a pochovali ho; potom išli a oznámili to Ježišovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář