Jdi na obsah Jdi na menu

Súcit

3. 12. 2016

http://www.santamariaallafonte.it/blog/wp-content/uploads/2016/0Stredobodom pozornosti liturgických textov tohto prvého Adventného týždňa bola výzva, ktorú nám pripomína responzoriový žalm: “Blahoslavení všetci, čo očakávajú Pána.” Čas očakávania, kedy otvárame svoje uši prichádzajúcemu Slovu a otvárame svoje oči, aby sme uvideli prichádzajúceho Spasiteľa.

Ježiš nesie v sebe túžbu navštíviť každého človeka a ohlásiť mu "evanjelium o kráľovstve" a uzdravoviť "každý neduh a každú chorobu". Zároveň nechce zostať jednoduchým nástrojom, ktorý odníma ťažkosti zo života človeka. Spolucíti so zástupmi, ktoré sú "zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera". Preto vyzýva k modlitbe.

Boh súcití s človekom. Tento súcit sa rodí zo stretnutia s tým človekom, ktorý sa nachádza v stave otroctva hriechu, a ktorému chýba vzácny dar Ducha lásky. Dar, ktorý v istom momente človek prijíma, ale následne je pozvaný posunúť ďalej. Modlitba o robotníkov, ku ktorej nás pozýva Ježiš, sa tak stáva modlitbou za každého jedného z nás. Aby sme uchopili osobnú zodpovednosť bratskej lásky. Teda kráčať po ceste definovanej Božou vôľou a vyhnúť sa akémukoľvek protagonizmu.

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku: Zmysel (2014).

Mt 9,35–10,1.5a.6-8: Ježiš chodil po všetkých mestách a dedinách, učil v ich synagógach, hlásal evanjelium o kráľovstve a uzdravoval každý neduh a každú chorobu. Keď videl zástupy, zľutoval sa nad nimi, lebo boli zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera. Vtedy povedal svojim učeníkom: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“ Zvolal svojich dvanástich učeníkov a dal im moc nad nečistými duchmi, aby ich vyháňali a uzdravovali každý neduh a každú chorobu. Týchto dvanástich Ježiš vyslal a prikázal im: „Choďte k ovciam strateným z domu Izraela! Choďte a hlásajte: ‚Priblížilo sa nebeské kráľovstvo.‘ Chorých uzdravujte, mŕtvych krieste, malomocných očisťujte, zlých duchov vyháňajte. Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář