Jdi na obsah Jdi na menu

Domček

3. 12. 2015

the-river-house-in-serbia-2.jpgSrbsku sa môžete pokochať malebným pohľadom na "riečny domček”. Hneď vám bude jasné, prečo ho pomenovali takýmto názvom, totiž bol postavený na skale uprostred rieky Drina pred viac ako 45 rokmi. Popularite sa môže tešiť až v posledných rokoch, kedy National Geographic odprezentoval túto úžasnú fotografiu. V roku 1968 sa malá skupinka chlapcov rozhodla, že ich skala na opaľovanie by sa mala premeniť na pohodlné miesto na oddych. Za použitia člnov a kajakov sa im podarilo prepraviť materiál potrebný na stavbu domčeka. Pravidelne počas povodní je domček poškodzovaný až úplne zničený, no tak rýchlo ako ho voda zničí, tak rýchlo ho miestni nadšenci opravia.

Nie som stavbár, ale každý statik vám povie, aké sú dôležité pevné základy na dome. Toto poznanie mal aj Kristus, ktorý základy života viery prirovnáva základom domu. Keď Matúš písal tieto slová, nachádzal sa pred charizmatickým spoločenstvom plným nadšenia a viery. Na základe slov Ježiša si uvedomil, že to ešte nestačí. Spoločenstvo plné nevšednými darmi - kde sa realizujú zázraky, napĺňajú proroctvá a vyháňa Zlo - riskuje, že zabudne na každodennosť.

A tak vernosť voči Kristovi spočíva v načúvaní Božiemu slovu, jeho uchovávaní v srdci a jeho realizácie v každodennom živote. Tak, ako Ježiš plnením Otcovej vôle buduje Božie prebývanie v srdciach učeníkov ako v duchovných chrámoch. Uchopme ten posledný krok: t.j. plnenie Božej vôle milujúc a slúžiac bratom v maličkostiach každý deň. Bez takejto lásky, naša viera sa stáva prázdnymi slovami a skutkami. Je možné konať zbožné skutky - sláviť liturgiu, realizovať proroctvá či konať zázraky - aj bez srdca obráteného ku Kristovi, ktorý je prítomný v blížnom. Konať v mene Krista len preto, aby som realizoval vlastné “JA”. Láska totiž znamená robiť to, čo sa páči milovanému.

 

Mt 7,21.24-27: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach. A tak každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale. A každý, kto tieto moje slová počúva, ale ich neuskutočňuje, podobá sa hlúpemu mužovi, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica, oborili sa na ten dom a dom sa zrútil; zostalo z neho veľké rumovisko.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář