Jdi na obsah Jdi na menu

Nestálosť a pevnosť

1. 12. 2016

https://i.ytimg.com/vi/GXRGJUADq5s/maxresdefault.jpgAk ste mali možnosť navštíviť nejaké to mestečko či dedinku v Alpskej časti Rakúska alebo Švajčiarska, istotne nikdy nezabudnete na krásu a harmóniu toho miesta. Ako sa činnosť človeka skĺbila s okolitou prírodou. Človek hodiny a hodiny dokáže stráviť obdivovaním toho priestoru. Zároveň si uvedomiť zodpovednosť stavbárov a starostlivosť majiteľov, ktorí si nezvolili ľahšiu cestu. Ich počiatočné úsilie pri stavbe ale aj každodenná starostlivosť domácich o každý centimeter okolia prináša svoje ovocie - radosť z pohľadu na túto harmóniu.

Dnešné evanjelium ponúka protiklady múdreho-hlúpeho, skala-piesok, uskutočňuje-neuskutočňuje, nezrútil-zrútil, ktorými chce predstaviť pripravenosť alebo nepripravenosť vstúpiť do nebeského kráľovstva. Človek, ktorý začína žiť životom podľa Blahoslavenstiev je postavený pred dva prototipy, ktoré mu uľahčujú rozhodovanie. Na jednej strane je tu človek, ktorý uchytí ponúknuté Slovo a prijme ho ako pevný základ. Človek, ktorý na začiatku svojej cesty rýchlo odhalí, že je nemožné postaviť nasledovanie Krista na vlastnej vôli. Popasuje sa s jeho radikálnosťou. Prijme jeho ostrosť, ktorá sa na počiatku vrýva nepríjemne do svedomia. Na druhej strane je tu človek, ktorému lichotí krása života živeného podľa Ježišovho slova, ale už nie námaha jeho postupného budovania. Nie je to Božia vôľa, ktorá je pod povrchom takéhoto života.

Kristus nám tak ponúka dva obrazy: obraz pokrytectva človeka, ktorého dom je krásny a s ľahkosťou postavený, ale ktorému chýbajú základy. A obraz obdivuhodného úsilia človeka, ktorý s námahou stavia dom na pevných základoch, ktorý nič nezničí. Advent je čas, ktorý potrebujeme na nájdenie toho správneho miesta na stavbu vlastného života. Je možné si zvoliť jednoduché a pohodlné miesto. Alebo je odhaliť tú najpevnejšiu skalu, ktorá začína vytŕčať v meste Betleheme, a na ktorej môže byť vystavaná nové ľudstvo. Stále je možnosť výberu medzi nestálosťou piesku a pevnosťou skaly.

 

Ďalšie zamyslenie na tento úryvok: Pevnosť (2014), Domček (2015).

Mt 7,21.24-27: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach. A tak každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale. A každý, kto tieto moje slová počúva, ale ich neuskutočňuje, podobá sa hlúpemu mužovi, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica, oborili sa na ten dom a dom sa zrútil; zostalo z neho veľké rumovisko.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář