Jdi na obsah Jdi na menu

Požehnaná žena

21. 12. 2015

http://img13.deviantart.net/d343/i/2012/230/0/8/indefinite_calm_Asi najjednoduchšia definícia navigácie je: sú to rôzne techniky potrebné k tomu, aby som určil súčasnú polohu a následne vybral správny smer k dosiahnutiu vytýčeného cieľu. Aj keď v súčasnosti máme po ruke GPS-ko v každom smartfóne, predsa múdri využijú klasiku. Tá sa zakladá na pozorovaní styčných bodov - v mestách sú to známe budovy, v lese natočenie stromov či nejaký potok, na mori pozorovanie nebeskej oblohy (pozícia slnka a hviezd). Najčastejším bodom počas dňa je slnko a počas noci Severka, ktoré nám pomáhajú k správnemu určeniu severu.

Práve táto hviezda Stella Maris alebo dnes Stella Polaris sa stala symbolom pre našu Nebeskú matku Máriu. Ona je totiž znakom nádeje a sprevádzania na ceste ku Kristovi. Aj dnešné evanjelium prináša tento aspekt, keď po odchode anjela, Mária sa vyberá na cestu k príbuznej Alžbete. Keď začuje novinu, že Alžbeta je v požehnanom stave, neváha a vyberá sa na cestu. Koniec pokojného prežívania zjavenia, začína sa realizácia rozhodnutí. Iste to bola cesta plná otázok a očakávaných ťažkostí - tak ako bude celý tvoj život po boku Božieho Syna - na ktoré odpovede prídu až po jeho zmŕtvychvstaní. Ale to jej nebráni, aby sa stala žiarivou cestou pre každého učeníka, ktorá neustále ich bude neustále navádzať k Ježišovi Kristovi.

Istý chalan sa mi raz zdôveril: "Teším sa, že som našiel dievčinu, ktorá vojde do nejakej miestnosti - zmapuje priestor a hneď vie, čo a kedy spraviť, aký postoj zaujať. Toto je inteligencia ženy.” Je to danosť, ktorá je vlastná mnohým ženám. Z pohľadu sociálnej psychológie je to vlastnosť, ktorá pochádza z faktu, že žena bola vždy paňou domácnosti a udržať v nej poriadok bola jej úloha. Táto skutočnosť sa u mnohých začína vytrácať, a preto je radosť nájsť ženu s takýmto darom - ktorá svojím konaním vytvára priestor lásky a požehnania. To platí aj v realizácii duchovného života kresťana - je darom, že máme pred sebou tento nevšedný obraz Matky Božej, ktorá je vždy pripravená konať to, čo je správne a dobré. Týmto svojím konaním obohacuje priestor, do ktorého vstupuje. Je požehnaná a to požehnanie sa rozšíri na okolie.

 

Lk 1,39-45: V tých dňoch sa Mária vydala na cestu a ponáhľala sa do istého judejského mesta v hornatom kraji. Vošla do Zachariášovho domu a pozdravila Alžbetu. Len čo Alžbeta začula Máriin pozdrav, dieťa v jej lone sa zachvelo a Alžbetu naplnil Duch Svätý. Vtedy zvolala veľkým hlasom: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života. Čím som si zaslúžila, že matka môjho Pána prichádza ku mne? Lebo len čo zaznel tvoj pozdrav v mojich ušiach, radosťou sa zachvelo dieťa v mojom lone. A blahoslavená je tá, ktorá uverila, že sa splní, čo jej povedal Pán.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 23. 12. 2015 8:18)

Je to pekne povedané: úlohou ženy je vytvárať priestor lásky a požehnania.
Bohužiaľ aj to je pravda, že viaceré ženy túto čarovnú schopnosť stratili a viaceré sa jej vedome vzdali - uprednostnili boj o peniaze a moc - že v tomto boji často vyhrávajú to už považujem za normálne - zlo nemá pohlavie.