Jdi na obsah Jdi na menu

Siedmy deň

5. 9. 2015

http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/25/8b/eb/258beb94278Už si asi nevieme predstaviť život bez pravidiel. Aj keď ich viac-menej porušujeme, ale prijali sme ich ako opodstatnené pre správne spolunažívanie v ľudskej rodine a prostredí, kde prežívame svoju každodennosť. Často sa nazlostíme, ak vidíme, že nejaká osoba ich nedodržiava. Naša kritika či ohováranie je hodnotením, či daná osoba žije alebo nežije podľa určitých pravidiel alebo noriem prijatých našou spoločnosťou. Je to niečo prirodzené. Je ťažko uveriť v lásku nejakej osoby, ktorá ju nekonkretizuje cez emócie a rozhodnutia.

Niečo podobné môžeme vidieť aj v prežívaní viery. Každé náboženstvo - ako vzťah človeka s Bohom - prináša v sebe normy a pravidlá. Ale v situácii, o ktorej čítame v evanjeliu, sa farizeji správajú akoby normy a pravidlá bolo samotné náboženstvo. Samotná viera. Ježiš citujúc slová Písma chce ich priviesť k pochopeniu podstaty viery.
Ako pozorní čitatelia si rýchlo môžeme uvedomiť, že v strede dnešného evanjelia sa nachádzajú Ježišove slová: “Syn človeka je pánom aj nad sobotou.” Ježiš tak uvádza človeka do priestoru mesiášskych prisľúbení. Presúva ho za siedmy deň stvorenia do plnosti slávy a spoločenstva s Bohom. Nie je náhoda, že jedlo je v stredobode pozornosti farizejov, keď mu vyčítajú neumývanie rúk, chýbajúci pôst či trhanie klasov v sobotu. Hovoríme o pripravovanej Božej hostine, ktorú Boh realizuje vo svojom dome.

My kresťania sme pozvaní pochopiť, že pravým domovom človeka je odpustenie, ktorým prijíma do svojho života živého Boha. Svätý Otec v súčasnosti chce oživiť v nás toto povedomie cez mimoriadny Jubilejný rok milosrdenstva. Totiž úryvok, ktorí nám dnes liturgia predkladá, hovorí o neslýchanom naplnení siedmeho dňa: Siedmy deň stvorenia je samotný Boh a jeho prítomnosť. Ako Zákon a normy ukazovali cestu k Bohu, teraz vykúpený človek žije z Boha a pre Boha. Toto je siedmy deň stvorenia.

 

Ďalšie zamyslenie k tomuto úryvku: Podstata zákona.

Lk 6,1-5: V istú sobotu išiel Ježiš cez obilné pole. Jeho učeníci trhali klasy, mrvili ich rukami a jedli. Tu niektorí farizeji povedali: „Prečo robíte, čo v sobotu neslobodno?“ Ježiš im odpovedal: „Nečítali ste, čo urobil Dávid, keď bol hladný on i jeho družina? Ako vošiel do Božieho domu, vzal a jedol obetované chleby, ktoré nesmel jesť nik, iba kňazi, a dal aj tým, čo boli s ním?“ I povedal im: „Syn človeka je pánom aj nad sobotou.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář