Jdi na obsah Jdi na menu

Vplyv spoločenstva

10. 9. 2016

http://www.lettera43.it/upload/images/04_2016/l43-surreale-16041Jeden z paradoxov dnešnej doby je ilúzia sebestačnosti. Aj keď človek má mnoho možností, informácií a poznania, predsa sa stáva jej obeťou. Myslí si, že jeho život je definovaný ním samým. Že jeho spôsob prežívania, myslenia, rozhodovania je ovocím exkluzívne jeho rozhodnutí. Je výsledkom jeho vlastnej auto-determinácie. Že všetko výslovne záleží na ňom.

Dnešný úryvok z evanjelia nás nechce nechať v tomto omyle. Pripomína nám totiž, že vzťahy, ktoré prežívame, priamo alebo nepriamo ovplyvňujú to, kým sme a akým chceme byť. Robí to skrze Ježišove obrazy stromu prinášajúceho ovocie a domu postaveného na skale. Totiž dobrý strom prináša dobré ovocie, a každý strom sa rozpoznáva na základe jeho ovocie. Dobro stromu však nezávisí od jeho ovocia, ale ako je ten strom živený; do akej pôdy je zasadený; či je zdravý; aké má hlboké korene? Dobro stromu závisí od iného - vonkajšieho. Podobne aj druhé podobenstvo hovorí o dvoch staviteľov, ktorí realizujú rovnaké úsilie. Napĺňajú tú istú prácu, tie isté pohyby, tú istú činnosť. Ešte aj ovocie ich úsilia je rovnaký - postavený dom. Napriek tomu ich odlišuje niečo, čo je neviditeľné.

A tak obraz stromu i obraz staviteľa obracia pozornosť počúvajúceho učeníka na predpoklady dobrého života a nie na jeho výsledky. Nestačí hľadieť na ovocie stromu alebo na postavený dom. Ak má byť strom zdravý alebo dom pevný musia mať dobré korene, dobré základy. Preto hovoríme o paradoxe - pretože vo svojej podstate my ľudia sme zameraní na to viditeľné - ovocie môžeme vidieť, ale korene zostávajú neviditeľné; dom môžeme vidieť, ale základy zostávajú skryté. A tak tu je pozvanie pre každého: uvedomiť si, ako náš život závisí od nášho okolia (nežiť v ilúzii), do ktorého sme zakorenení, a z ktorého čerpáme motivácie. A že závisí od “pevnosti hodnôt” toho daného spoločenstva (počnúc rodiny, školy, zamestnania…), na ktorom si budujeme dom nášho života. Majme záujem o náše “mesto” - gr. Polis, budovaním dobrého spoločenstva - gr. politika.

 

Lk 6,43-49: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno. Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo. Veď z plnosti srdca hovoria jeho ústa. Čo ma oslovujete: ‚Pane, Pane,‘ keď nerobíte, čo hovorím? Ukážem vám, komu sa podobá každý, kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich. Podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu. Keď potom prišla povodeň, na dom narazila voda, no nemohla ním pohnúť, lebo bol dobre postavený. Ale kto ich počúva, a neuskutočňuje, podobá sa človekovi, ktorý si postavil dom na zemi bez základu. Keď naň narazila voda, hneď sa zrútil a z domu zostalo veľké rumovisko.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář